Ugetam
Kriter > Medya Kritik |

“Seçim Güvenliği” Manipülasyonu


Seçim ve sandık güvenliği ile ilgili konuların muhalefet parti ve temsilcileri tarafından her seçim döneminde sıklıkla dile getirilmesi, toplumsal okumayı doğru yapamamalarından kaynaklanıyor.

Seçim Güvenliği Manipülasyonu

Ülkemizde yıllardır her seçim döneminde tekrarlanan bir durum var. Kendi başarısızlığını, sorumsuzluğunu ve samimiyetsizliğini iflah olmaz biçimde başka yerlerde arayan bir anlayışın bugün bir kez daha ortaya çıkışına şahitlik ediyoruz. Her seçim öncesinde seçim ve sandık güvenliğini meşruiyet krizine uğratmak isteyen, seçim süreçleriyle ilgili kamuoyunda şaibe olduğu fikrini dolaşıma sokan bu anlayış hiçbir seçim döneminde aynaya bakma ihtiyacı duymamaya devam ediyor.

Özellikle son 16 yılda AK Parti iktidarının yerel ve genel seçimlerde elde ettiği sayısız seçim zaferi öncesi ve sonrası daha da pervasızlaşan ve seviyeyi düşüren bu anlayış 24 Haziran seçimlerinde de aynı tavrı sürdürdü. Günler öncesinden seçimde “iktidarın hile yapacağı”, bu nedenle “sandık güvenliğinin önemli olduğu” ve “sandıklara mutlaka sahip çıkmak gerektiği” gibi konular özellikle sosyal medyada sıklıkla işlendi. Hatta bu konu sadece sosyal medyada kendini muhalif gören kimi bireylerin kendi aralarında konuştukları sıradan bir durum olmaktan çıkıp, en üst perdeden bizzat CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçim polemiği haline getirdiği bir konu bile oldu.


Etiketler »