Kriter > Medya Kritik |

Yalan Cumhuriyeti


MİT TIR’ları kumpası ile zirve yapan Can Dündar imzalı Cumhuriyet yayıncılığı ise son döneme yalan ve tekzip rekorlarıyla imza attı. Dündar ülkeden kaçsa da yerine gelenler, Can Dündar ve yayıncılığını ayıplasa da sonuç değişmedi. Benzemezler kitlesine yalan yanlış malzeme üretmek ve taban bazında ince iple birbirine bağlı bu güruhu yüksek dozda konsolide edecek argümanlar imal etmek Cumhuriyet’in asli vazifesi haline geldi.

Yalan Cumhuriyeti

PKK, FETÖ, ABD, Yunanistan fark etmedi. Cumhuriyet gazetesi, pek çok konuda Türkiye’nin karşısında kim varsa onun tarafında yer aldı. Safını göstermekle de yetinmedi, defalarca kez tekzip yayınlamak, tazminat ödemek zorunda kalmasına rağmen yalan ve iftira dolu haber yapmaktan da asla vazgeçmedi.

Cumhuriyet gazetesi geçmişte sol kesimin kutsal saydığı, kendi alanlarında usta kalemlerin titizlikle haber ve köşe yazısı yazdığı, fikirlerine katılmasınız da argümanlarına saygı duyabileceğiniz bir yayın organıydı. Üniversite zamanında Cumhuriyet gazetesini öğrenci evi sofrasında kullandırtmayacak kadar fanatiklerini görünce gerçekten şaşırmış ve bu bağlılık karşısında biraz da ürpermiştim. Pompaladıkları fikirler, kendi cenahı için birer manisfesto niteliği taşırken, geçmişte de yine İslamiyet ve Müslüman mahallenin çocukları da sıkça hedef alınıyordu. Ancak eskilerin sekülerleri şimdiki gibi zıvanadan çıkmamıştı. Hani asgari ölçüde hassasiyetlere dikkat eden, Ramazan’da dışarıda yemek yemeyi ayıp bilen, bayram namazlarına giden, dini hedef göstermek yerine şahıslar üzerinden kara propaganda yapan bir tarafgirlikten bahsediyoruz. Ancak onların da dengesi FETÖ ile bozuldu. FETÖ’nün hazırladığı Ergenekon, Balyoz dosyalarında Cumhuriyet gazetesi ve çalışanları ilk hedefler arasındaydı. Ancak kısa süre sonra bu olanlar hiç yaşanmamış gibi Can Dündar önderliğinde, FETÖ borazanını ilk öttüren yayın organlarından biri oldu Cumhuriyet. Enis Berberoğlu ile gelen MİT TIR’ları davasıyla, muhalefetin benzemezleri yine devleti hedef gösterme gayesinde tek saf haline gelecek ve bugüne kadar devam eden birlikteliğin belki ilk adımları belki de çok daha geçmişe dayanan göbek bağlarının emareleri gün yüzüne çıkacaktı.

 

MİT TIR’ları Mihenk Taşı

MİT TIR’ları kumpası ile zirve yapan Can Dündar imzalı Cumhuriyet yayıncılığı ise son döneme yalan ve tekzip rekorlarıyla imza attı. Dündar ülkeden kaçsa da yerine gelenler Can Dündar ve yayıncılığını ayıplasa da sonuç değişmedi. Benzemezler kitlesine yalan yanlış malzeme üretmek ve taban bazında ince iple birbirine bağlı bu güruhu yüksek dozda konsolide edecek argümanlar imal etmek Cumhuriyet’in asli vazifesi haline geldi.

Büyük küçük demeden gördüğü, duyduğu ya da hayal ettiği her argümana dört elle sarılan Cumhuriyet’in yalan ve tekzip konusunda dosyası bir hayli kabardı.

 

Boş Miting Yalanı

12 Haziran 2018’de Cumhuriyet gazetesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitingi öncesi çekilen fotoğraflarını paylaşarak “Erdoğan’a miting şoku” başlığıyla haberleştirdi. Görüntü ve haberler kısa sürede CHP’li vekiller tarafından paylaşıldı. Olaydan saatler sonra başlayan mitingde ise meydanın hınca hınç dolması tabi ki de Cumhuriyet tarafından haber değeri taşımadı.

 

PKK Dili ile Propaganda

31 Temmuz 2018’de ise asker eşini ziyaretten dönen Nurcan Karakaya ve bebeği Bedirhan PKK tarafından şehit edilirken Cumhuriyet gazetesi, terör medyasının dilini kullanıyordu. “Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Asker eşi ve bebeği yaşamını yitirdi.”

 

Müstemleke Gazetesi

3 Ağustos 2018’de ABD ile yaşanan papaz gerilimini gündeme taşıyan Cumhuriyet terör örgütü yayıncılığından bir anda ABD medyasından bile daha Amerikancı hale giriyor; bir müstemleke gazetesi gibi “Trump’ın sabrı taştı” başlığıyla Türkiye’ye düşmanlığını sürdürüyordu.

Boğaziçi Üniversitesi Haberi

Hedef Murat Kurum

8 Ağustos 2018’de ise kara propagandanın hedefinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vardı. Ordu’da yaşanan sel felaketiyle ilgili yapılacakları anlatan Kurum’un konuşması Cumhuriyet gazetesi tarafından Bakan Ordu hakkında tek kelime etmemiş gibi verildi.

 

Darbe Karikatürü

9 Ekim 2018’de Cumhuriyet’in periyodik darbe hezeyanları bir kez daha dile geldi. İsmet İnönü’nün merhum Adnan Menderes için sarf ettiği “Sizi ben bile kurtaramam” demesini hatırlatan gazetenin karikatüründe İnönü aynı sözleri Erdoğan için sarf etti.

 

Asker Yalanı

30 Ekim 2018’de ise Cumhuriyet, Türk askerini hedef aldı. Askerlere kışlık teçhizat ve kıyafet verilmediğini iddia eden gazetenin yalanını ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Cumhuriyet gazetesi namussuz bir çarpıtma yapmıştır” diyerek ifşa etti.

 

Dolar Düşünce Rahatsız Oldular

29 Kasım 2018’de ekonomide iyiye gidişi sindiremeyen Cumhuriyet bu kez Türk lirasını gündeme taşıdı. Doların düşmesinden rahatsız olan gazete “Dolar neden düşüyor” başlığı attı.

Dolar Haberi

Akılalmaz İslam Düşmanlığı

İslam düşmanlığı konusunda da sık sık karalama haberleri yapan Cumhuriyet 7 Aralık 2018’de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a akılalmaz suçlamalarda bulundu. Erbaş’ın, Mardin'de yaptığı ziyaretler kapsamında Hacı İsmail Kaya Camii'nde sabah namazı sonrası cemaate seslenmesinden rahatsız olan Cumhuriyet, “Çocuklara ve laikliğe saldırı” başlığı atarak Erbaş’ı DEAŞ ile aynı zihniyette olmakla suçladı.

 

Yok Böyle Bir Nefret

Din düşmanlığı kabaran Cumhuriyet’in hedefinde bu kez Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Anabilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu vardı. Cumhuriyet, Emiroğlu’nun katıldığı bir konferansta "Kızlar adet olur, adet olmak bir hastalıktır. Mutlaka tedavi olması gerekiyor. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir" dediğini iddia ederek linç kampanyası başlattı. Ancak haberi yapan muhabirin konferansa katılmadığı, ses kaydı, görüntü ve kaynak gösteremediği ortaya çıktı. Masa başında hazırlanan haber gerçek ses kaydının ve Emiroğlu’nun bahsedilen sözleri söylemediğinin ortaya çıkmasıyla Cumhuriyet’in yalanlarına eklendi. Haber hakkında dava açıldı.

 

PKK’nın Yayın Organı Gibi

Türkiye aleyhine yayınlarıyla bilinen Cumhuriyet gazetesi yine skandal bir manşete imza attı. Başkan Erdoğan’ın Fırat’ın doğusu için operasyon sinyalini hazmedemeyen gazete PKK ağzıyla “Siyasi Harekat” başlığını attı.

 

Saatler İçinde Çöken Yalan

8 Ocak 2019’da “Saray’dan Kıyak İhale” başlığıyla araç kiralama işinin torpille yakın kişilere verildiği haberi yapan Cumhuriyet’in bu yalanı ise saatler içinde çöktü. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, şeffaf şekilde yapılan ihalede teklifin yetersiz bulunması sebebiyle ihalenin iptal edildiği duyuruldu.

 

Yarkadaş’ın da Başını Yaktılar

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, genel yayın yönetmeni olduğu internet sitesinde Cumhuriyet gazetesinden almış olduğu eski bakan Erdoğan Bayraktar hakkında yapılan bir haberden dolayı "gizliliğin ihlali" suçundan 10 ay hapis cezası aldı.

 

Yıldırım’a Yalan Tazminatı

Binali Yıldırım, başbakanlığı döneminde kendisi ve oğulları hakkında yayınladıkları haberlerde kişilik haklarına saldırıda bulundukları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesine açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

Cumhuriyet Gazetesi Düzeltme

Bir Tazminat da Özhaseki’ye

Mehmet Özhaseki, kendisi hakkında asılsız, maksatlı ve yalan haberler yayımladığı gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesine açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

 

TÜRGEV’i Hedef Gösterdiler

Cumhuriyet gazetesinin terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı HDP'ye dayandırarak yaptığı yalan haberler TÜRGEV'i hedef aldı. Diyarbakır'da atanan belediye tarafından halkın hizmetine sunulan belediye parkının işletmesinin vakfa devredildiği iftiraları sonrası TÜRGEV yurtlarına saldırılar yapıldı. Haber yalan çıktı, olay yargıya taşındı.

 

Maksat Yalan Olsun

20 Nisan 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) eski başkanlarından Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katılırken Cumhuriyet gazetesi Erdoğan’ın cenazede herkesle tokalaştığını ama Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadığını iddia etti. Ancak birçok kameranın kayda aldığı görüntülerde Erdoğan ve İmamoğlu’nun tokalaştığı görüldü.

 

Cami ve Namaz Nefreti

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde, müftülük tarafından 4-6 yaş grubu öğrencilere yönelik “Camiyi seviyorum namaza başlıyorum” etkinliği düzenlendi. Bu etkinliğin ardından Cumhuriyet gazetesi yine nefret diliyle başlık atarak haberi servis etti. Cumhuriyet bu haberi 1 Mayıs 2019’da “Türbanlı takkeli çocuklar” başlığıyla duyurdu.

 

Ekonomi Çökecek Rüyası

2019’da yerel seçimlerden sonra “Mazbatayı İmamoğlu'na vermezseniz dolar çıkacak” diye algı operasyonları yürüten Cumhuriyet gazetesi “Ekonomi çökecek” başlıklarıyla korku ortamı oluşturarak “kaos” çığırtkanlığı yaptı. Gazetenin sosyal medya hesapları “Ekonomi çökecek” başlığını saatler içinde defalarca paylaştı.

 

Suriyeli Yalanları Bitmez

20 Mayıs 2019’da Cumhuriyet gazetesi İstanbul’da Suriyeliler için özel mezarlık hizmeti verildiğini iddia etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İstanbul’da Suriyelilere Özel Mezarlık Alanı” başlığıyla yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi Düzeltme 2

Muhasebecileri de Çıldırttılar

İstanbul Meslekte Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Yüksel Kahveci, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Muhasebeciler İmamoğlu'nu destekliyor” haberine tepki gösterdi. Kahveci, yapılan açıklamayı kınadıklarını belirterek “Bu haber İstanbul'daki 45 bine yaklaşan mali müşaviri ya da muhasebeciyi bağlamamaktadır" dedi.

 

Dini Nikah Hazımsızlığı

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın belediye bünyesinde resmi nikahla birlikte dini nikah hizmetini de sunması, Cumhuriyet gazetesini rahatsız etti. Gazete 8 Temmuz 2019’da “İlk icraat dini nikah” başlığıyla hem dini değerlere hem de Sayan’a saldırdı.

 

İğrenç Bir Dil

Toplumda pompalanan “Halkı kutuplaştırıyorlar” söylemini harfiyen yerine getiren Cumhuriyet içindeki kini saklamayı hiç denemedi. Mehmet Şevki Eygi’nin vefatında “Gerici yazar Mehmet Şevki Eygi öldü” ifadelerini kullanan gazete kısa süre sonra vefat eden Şule Yüksel Şenler için ise “Şule başörtüsünün yaratıcısı öldü” diyerek çirkin provokasyonuna devam etti.

Cumhuriyet Gazetesi Covid-19

Kes, Kırp, Yapıştır

Son dönemde Cumhuriyet’in en sık hedef aldığı isimlerden biri de Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun oldu. Emine Bulut cinayeti sonrası Altun’un, Başkan’ın Erdoğan adına yaptığı cinayeti kınayan ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılacağını belirten konuşması, Cumhuriyet tarafından kesilip biçilerek bambaşka bir anlamda verildi.

 

Kek ve Çay Yalanı

Ağustos 2019’da Cumhuriyet yaptığı özel haberde Esenler Belediyesinin seçim vaadi olan bedava çay ve kek ikramı yapmadığını kek ve çayların siyasilere verildiğini dile getirdi. Hangi kaynağa dayandırılarak yapıldığı belli olmayan haberin yalan olduğu kısa sürede detaylarıyla ispat edildi.

 

Sırada TOKİ Var

18 Eylül 2019’da gazetenin yalan çarkı bu kez TOKİ’ye iftira attı. Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği arazisinin TOKİ tarafından ihaleye çıkarıldığı iddia edilirken arazinin TOKİ mülkiyetinde olmadığı ve ihalenin de kurumla alakası olmadığı ortaya çıktı.

 

Baykar Hedefte

Türkiye’nin faydasına olan her kuruma her kişiye adeta savaş açan Cumhuriyet’in yalan odağı 4 Ekim 2019’da Baykar’a çevrildi. “Damadın fabrikası özel endüstri bölgesi ilan edildi” manşetini atan gazeteye Haluk Bayraktar “Baykar, bugüne kadar tüm yatırımlarını öz sermayesi ile yapmıştır. Herhangi bir bankadan kredi dahi kullanmamıştır. Ar-Ge desteği veya nakit yatırım teşviki hiç almamıştır" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Gazetesi Camide Çocuk

FETÖ’cü Yalanı ile Manşet

FETÖ’cüleri haberlerinde bolca kullanan gazete Ekim 2019’da eski hakim olan bir FETÖ’cünün “Alevileri işe almıyorlardı” ifadesini manşete çekerek dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı hedef aldı.

 

İmam Hatip Düşmanlığı

TCDD Trafik ve İstasyonları Daire Başkanlığı’na atanan Abdullah Özcanlı'nın 22 yıllık raylı sistem ve ulaşım tecrübesini hiçe sayan Cumhuriyet, Özcanlı'nın ilahiyat mezunu olduğuna vurgu yaparak bilindik algı operasyonlarına devam etti.

 

MEB’e de Saldırdılar

Milli Eğitim Bakanlığı’nı da yalan rüzgarına dahil eden Cumhuriyet bakanlığın vakıf ve derneklerle yaptığı anlaşmaları “dinci yapılarla iş birliği” şeklinde haberleştirdi. Haberde kast edilen Sebilürreşad Derneği’ne ismini veren Sebilürreşad Dergisi’nin İstiklal Marşı’nı ilk yayınlayan dergi olduğu ortaya çıktı.

 

İstanbul Havalimanı Hazımsızlığı

İstanbul Havalimanı havacılıkta rekorlar kırarken kötü hava şartları nedeniyle Ocak 2020’de aksayan uçuşlar Cumhuriyet’in başlıca hedefi oldu. Putin’in uçağının hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Havalimanı’na indiğini yazan gazete, Atatürk Havalimanı’nın özel uçuşlar ve devlet protokolü için kullanıldığından ise tabi ki bahsetmedi.

 

Okuyucuları Bile Alay Etti

Yalan ve iftiraları ortaya çıksa da bir kesimi bu yalanlarla kandırmayı başaran Cumhuriyet 10 Ocak 2020’deki haberiyle en sadık okuyucularını bile hayal kırıklığına uğrattı. Kanal İstanbul’un insanları hadım edeceği şeklindeki haber sadece ulusal basında değil uluslararası medyada da alay konusu oldu.

 

Doğru Yazmışlardı, Hemen Sildiler!

İstanbul Havalimanı için söylenmedik yalan bırakmayan Cumhuriyet, Twitter hesabında büyük bir (!) gaflet anı yaşayarak havalimanındaki uyku kabinlerinin hizmete girmesini “Yolcular rahata kavuşacak” başlığıyla verdi. Haberin yalan değil gerçek olduğunun farkına varan gazete kısa sürede paylaşımı sildi.

Cumhuriyet Gazetesi İBB-AFAD

Hedef Berat Albayrak

Cumhuriyet’in başlıca hedeflerinden biri olan Berat Albayrak Ocak 2020’de bir kez daha iftiraya konu edildi. Albayrak’ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003’te köy tapusuyla alınan ve üzerinde bir adet prefabrik bulunan arsayı Kanal İstanbul güzergahındaki arazileri Albayrak ve ailesi tarafından önceden satın alınmış gibi gösteren Cumhuriyet bu haber için tekzip yayınlamak zorunda kaldı.

 

Algı Operasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Koronavirüs salgını sonrası ABD ve İngiltere basını Avrupa veya Kanada’daki Koronavirüs haberlerinde İstanbul’dan cami fotoğrafları kullanarak algı yaparken Cumhuriyet de bu uluslararası iftira furyasına katıldı. Gazete internet sitesinde virüs nedeniyle ölüm sayısının arttığını duyurduğu haberi İstanbul Havalimanı fotoğrafı kullanarak sundu.

 

Yine MEB Hedefte

Yalana doymayan Cumhuriyet Şubat 2020’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ocak 2020 burslarını ekonomik kriz nedeniyle ödeyemediği yalanı ile gündeme geldi. MEB haberi yalanlarken burs alamayan öğrenci çıkmadı.

Cumhuriyet Gazetesi Karikatür

Cezaevinde Covid-19 Ölümü Yalanı

Duyduğu her haberi yalanla süsleyerek propaganda aracına çeviren Cumhuriyet, Samsun'un Bafra Cezaevi'nde hükümlü bulunan 70 yaşındaki Mehmet Yeter'in ölümünün Koronavirüsten öldüğünü gündeme taşıdı. Ancak Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı Yeter’in bacağındaki kangren nedeniyle hayatını kaybettiğini ve Covid-19 testinin de negatif çıktığını açıkladı.

 

Tek Dertleri Fahrettin Altun

Nisan 2020’de bir kez daha Fahrettin Altun’u hedef alan Cumhuriyet Altun'un, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi'nde bulunan Kuzguncuk'ta kiraladığı araziye kaçak yapılar yaptırdığına yönelik haberi ile çıtasını yükseltti. CHP’lilerin de katkı verdiği bu yalan haber Altun ve ailesinin özel hayatının ihlaline kadar uzadı. İlk başta Altun ailesinin komşuları tarafından yalanlanan haber Cumhuriyet’i kesmeyince bu kez Altun tarafından kiralanan arazi için çok düşük bedel ödendiği yazıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu iddiayı da yalanlarken benzer arazilerin benzer ücretlerle kiralandığı ortaya çıktı.

 

Bir Günde Üç Tekzip Yediler

Fahrettin Altun’un evi hakkındaki haberleri yalan çıkan Cumhuriyet, Basın Ahlak Esaslarını ihlal ettiği için 35 gün süreyle resmi ilan ve reklam yayınlayamama cezası aldı. Daha sonra ise üst üste tekzipler yayınladı. 31 Mayıs 2020’de gazetenin ilk sayfasında Altun hakkında yapılan yalan haberlerle ilgili 3 tekzip metni yayınlandı. Yalan haberin devamını da yapan Cumhuriyet 1 Haziran’da yeni bir tekzip daha yayınlamak zorunda kaldı.

 

İmamoğlu’na Sahip Çıkma Yalanı

Koronavirüsü bahane ederek otobüs seferlerini azaltan İBB, balık istifi olarak araçlara binen vatandaşları trollükle suçlarken İBB’nin “AK Parti’nin trolleri bilerek aynı duraktan topluca otobüse bindi” iddiaları kamera görüntüleri ile çürütüldü. Açılan soruşturmada vatandaşları suçlayan İBB’nin iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Cumhuriyet ise her tarafından iftira akan bu olayı "İBB'ye 'dolu otobüs komplosu' kuran AKP'liler hakkında takipsizlik kararı" başlığıyla duyurdu.

 

Ayasofya Camii Hazımsızlığı

Cumhuriyet, Ayasofya Camii’nin yeniden açılmasını da es geçmedi. Gazetenin Twitter hesabından yapılan paylaşımda yıllar sonra kılınan ilk Cuma namazı sonrası bir grubun Sultanahmet’te tekbir getirmesinden duyulan rahatsızlık dile getirildi.

 

Yunan Medyası

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Türkiye’de farklı dine mensup vatandaşların dini ve kültürel haklarının iyileştirilmesi hakkında yayınladığı videoya, Türkiye düşmanı bir Rum derneği tepki gösterirken bu tepkiye sahip çıkan Cumhuriyet oldu. Atatürk’ün kapattığı Dersaadet Rum Cemiyeti’nin devamı olan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, Yunan propagandası dolu, yalan dolu bir paylaşımla Cumhurbaşkanlığı’nın ifadelerini karalamaya çalışırken Cumhuriyet bir kez daha tarafını belli etmiş oldu.

 

AFAD’a da Çamur Attılar

Ağustos 2020’de AFAD’ın deprem toplantısına Ekrem İmamoğlu katılmazken Cumhuriyet gazetesi İmamoğlu’nun toplantıya çağrılmadığı haberini yaptı. Ancak AFAD Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililerin toplantıda olduğunu belirterek davet gönderilmediği haberini yalanladı.

Fırat'ın Doğusu Haberi

HDP Propagandası

Cumhuriyet, Ekim 2020’de ise HDP’nin yalan propagandasıyla okurlarının karşısına çıktı. Selahattin Demirtaş’ın kızlarıyla görüştürülmediği haberini yapan Cumhuriyet’in bir kez daha yalan söylediği anlaşıldı. Başak Demirtaş'ın bir kızıyla 10 Ağustos 2020’de, diğer kızıyla da 20 Ağustos 2020’de eşi Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ettiği ortaya çıktı.

 

Jeotermal Yalanı

Cumhuriyet gazetesi Ekim 2020’de “Muğla’da 32 saha Jeotermal (JES) açılıyor” iddiasında bulundu. Bir kez daha hangi kaynağa dayandırıldığı belli olmayan haber, bahsedilen alanlarda jeotermal çalışma yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığının ortaya çıkması üzerine Cumhuriyet’in yalan kayıtlarına geçti.

 

AA’yı da Es Geçmediler

27 Ağustos 2020’de İlber Ortaylı’nın katıldığı bir programda Kadir Mısıroğlu’nu eleştirmesi üzerine Anadolu Ajansı’nın mikrofonu kürsüden çektiği haberi Cumhuriyet’in iftira makinasından çıkan bir diğer haber oldu. Konuşma boyunca AA mikrofonunun masada olduğu görüntülerle ispatlandı. Cumhuriyet bir tekzip daha yedi.

 

Bu Kez Emniyeti Hedef Aldılar

Yalanda sınır tanımayan Cumhuriyet 16 Ekim 2020’de Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı sorularını Büro Memur Sen tarafından hazırlandığı yalanını ortaya attı. EGM haber hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

CHP İle Ortaklaşa Yalan

Cumhuriyet’in yalan kumpanyasında sık sık CHP ve CHP’liler de yardımcı oyuncu olarak yer aldı. İzmir depreminde enkaz çalışmaları devam ederken bölgeyi ziyaret eden Başkan Erdoğan’ın konvoyundaki araçlarda müzik çalındığı iddiası CHP sözcüsü Faik Öztrak tarafından dile getirildi. Hazır yalan haberi bulan Cumhuriyet büyük bir iştahla bu iddiaya sarılırken iddiaların yalan olduğu görüntülerle kanıtlandı.

 

İslam Düşmanlığı

27 Mayıs darbesinin ardından fiilen, 1967’de ise hukuken kaldırılan “Din Subaylığı” biriminin TSK bünyesinde yeniden hayata geçirileceği duyuruldu. Aralık 2020’deki duyurunun ardından Cumhuriyet, peygamber ocağı olarak anılan ordudaki bu adımı “gericilik” olarak paylaşarak vazifesini bir kez daha yerine getirdi.

Diyanet Haberi

Darbe Özlemi Depreşti

Darbe özlemini saklamaktan geri durmayan Cumhuriyet Ocak 2021’de fırsatını bulmuşken yeni bir darbe haberi yaptı. İlker Başbuğ’un “Menderes erken seçim tarihi verseydi darbe önlenebilirdi” sözleri muhalefetin erken seçim isteğinin hatırlatılmasıyla darbe çıkışı olarak kayıtlara geçti.

 

Boğaziçi İçin ABD’ye Mesaj

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasını bahane ederek başlatılan olaylara her desteği veren Cumhuriyet bununla da kalmayarak çıtayı çok yükseklere taşıdı. Gazete, ABD’nin üniversiteye el koyacağı iddiasını gündeme taşıyarak adeta ABD’den duruma el koymaları için yardım talep etti.

 

Baro Bile İsyan Etti

14 Mart 2021’de İstanbul 2 No'lu Barosu’na bağlı bir avukat, AK Parti milletvekili Özlem Zengin hakkında yakışıksız ifadelerde bulunurken durumu fırsat bile Cumhuriyet hemen bu sözleri haber yaptı. Ancak tek bir avukatın nefreti ile yetinmeyen gazete, iğrenç ifadeleri İstanbul 2 No'lu Barosu’nun görüşü olarak yayınladı. Baro, çirkin ifadelerin kendi kurumlarına ait olmadığını beyan etmek zorunda kaldı.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası