Kriter > Siyaset |

Milli Savunmada Yerli Hamlenin Pozitif Çıktıları


Hem nizamı harp hem de teröristle mücadeleye yönelik geliştirilen silah, araç ve gereçlerin “Türk malı” olması mücadelenin sürdürülebilirliği ve etki yoğunluğu açısından çok önemlidir.

Milli Savunmada Yerli Hamlenin Pozitif Çıktıları
Suriye’de oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda savaş uçakları ve İHA’lar da görevdeydi.

Türkiye’nin bir yandan terör örgütüne karşı Kuzey Irak’ta Pençe, yurt içinde Kıran operasyonları serisini icra ederken, aynı anda Suriye’de Barış Pınarı Harekatı’nı yürütmesi ve oldukça geniş bir cephede verilen mücadelede sağlanan başarı, Türk milli savunma sanayinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geldiği noktayı göstermesi açısından dikkat çekicidir. Nitekim bu durum, hudut hattı boyunca, hem içerde hem dışarda birbirinden farklı stratejilerle yürütülen operasyonlar arasındaki koordinasyonun nasıl sağlandığı hususunu ve başarıyı getiren faktörleri incelemeyi gerektirmektedir.

Türkiye’nin milli savunma kapasitesini, savunma sanayi ve teknolojileri bağlamında; “komuta”, “manevra”, “askeri istihbarat” ve “ateş destek” fonksiyonları üzerinden değerlendirmek genel durumun anlaşılması açısından faydalı olacaktır.

 

Komuta Kontrol

Komuta kontrolünü; siyasi veya askeri karar vericiler, sahadaki unsurlar ile faal sistemler arasında


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası