Kriter > Duyuru |

Kriter'in Temmuz-Ağustos Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 37. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Temmuz-Ağustos Sayısı Çıktı

Uzun yerel seçim dönemi geride kaldı. Şimdi Türkiye’nin önünde seçimsiz dört sene var. Bu dönemde dış politikadan savunma sanayiine, ekonomiden eğitime pek çok alanda ilerlemeler kaydedilecek. Osaka’da gerçekleştirilen G20 zirvesinden bunun ilk sinyalleri geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek Trump gerekse Putin’le yaptığı görüşmeler oldukça pozitif bir havada geçti. Zirvenin ardından Çin’e geçen Türk heyeti orada da verimli temaslarda bulundu.

Bu ay Kriter’de G20 zirvesinin değerlendirmesini Kemal İnat yaptı. Türkiye- Çin ticari ilişkilerini de Deniz İstikbal analiz etti.

Bölgemizde birçok gelişme aynı anda yaşanıyor. Doğu Akdeniz’deki gerilimi Nurşin Ateşoğlu Güney değerlendirdi. ABD ile İran arasında yaşananları da Mustafa Caner yazdı. Libya’daki son durum ve Türkiye’nin politikasını Emrah Kekilli kaleme aldı. Sudan’da darbe sonrası durumu Serhat Orakçı inceledi. Makedonya’daki seçimleri de Zeynep Bayramoğlu yorumladı. Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin vefatını Abdullah Aydoğan Kalabalık yazıya döktü.

Bütün bu gelişmeler karşısında Türkiye pozisyonunu güçlendirecek önemli adımlar atmaya devam ediyor. Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine gerçekleştirilen Pençe Harekatı’nı Necdet Özçelik yazdı. Bu ay gelmesi beklenen S-400’lerle ilgili son durumu Yusuf Alabarda ve Talha Köse yazılarında değerlendirdiler.

Temmuz’un bir diğer gündem maddesi kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimi. Dosyamızda 15 Temmuz’la ilgili birçok konuyu ele aldık. FETÖ yargılamalarından örgütün yurt dışı yapılanmasına, muhalefet ile FETÖ’nün söylemsel birliğinden 15 Temmuz’la ilgili eksik kalan çalışmalara kapsamlı analizleri dosyamızda okuyabilirsiniz. Dosya yazarları arasında Bünyamin Bezci, Ferhat Ünlü, Abdurrahman Şimşek, Nazif Karaman, Murat Aslan, M. Erkut Ayvaz, Taha Dağlı, Hakan Çopur, Asım Öz, Necati Sümer, Zafer Topaloğlu ve Yusuf Özkır yer alıyor. 15 Temmuz kitaplarını ise Mehmet Akif Memmi hatırlattı

23 Haziran’da yapılan İstanbul seçiminin sonuçlarını Ali Aslan’la konuştuk. İstanbul seçimine dair değerlendirmeleri Nebi Miş, Hazal Duran, Baki Laleoğlu, Atilla Arkan, Seca Toker ve Kevser Hülya Akdemir kaleme aldılar.

Son olarak Nesibe Kurt Konca açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni ele alırken Mevlüt Tatlıyer de ekonomide alternatif finansal sistemleri değerlendirdi.

Eylül’de görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası