Kriter > Duyuru |

Kriter'in Eylül Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 38. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Eylül Sayısı Çıktı

Türkiye iç savaş başladığından beri Suriye’nin toprak bütünlüğünü savundu. Dahası Suriyelilerin ülkelerinin geleceğinde söz sahibi olmasını istedi. Ve büyük bir sorumluluk alarak, ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilere destek oldu. Özellikle büyük güçlerin insani trajediye sessiz kalması sonucu bütün bölgeyi etkileyen bir kriz ortaya çıktı. Milyonlarca insan yerinden oldu, yüz binlercesi de hayatını kaybetti.

Türkiye bugün hala aynı çizgide. İdlib’de bir katliam yaşanmaması için çabalıyor. Diğer yandan yeni bir göç dalgasının da önüne geçmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Rusya lideri Putin’le görüştü. Ayrıca ABD Başkanı Trump ve diğer liderlerle de telefon diplomasisi gerçekleştirdi. Güvenli bölge için de müzakereler devam ediyor. Biz de Kriter’de bu konuya odaklandık.

Murat Yeşiltaş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide güvenli bölgede gelinen son noktayı ve ABD ile müzakereleri konuştuk. Hüseyin Alptekin Türk-Amerikan ilişkilerini ele aldı. İdlib’den yeni bir mülteci akını başlama tehlikesi bulunuyor. Öte yandan Türkiye’de mülteci meselesi iç siyasetin önemli bir tartışma konusu haline de geldi. Bu ayki dosya başlığımız “Suriyeli Mülteciler”. Türkiye’nin mülteci politikası, göçmenlerin ekonomik boyutu, güvenli bölge, mülteci meselesinin iletişim tarafı ve medyaya yansıması, Suriyelilerin eğitimi, geri kabul anlaşması ve siyasi partilerin mültecilere yaklaşımını ele aldık. Talha Köse, Bora Bayraktar, İhsan Aktaş, Filiz Cicioğlu, Mevlüt Tatlıyer, Müberra Nur Emin, Belkıs Kılıçkaya, Metin Erol, Cengiz Alğan, Kevser Hülya Akdemir, Murat Aslan ve Kemal Gümüş dosya yazarlarımız arasında yer alıyor.

Dış politika bölümünde Can Acun ve Kutluhan Görücü Astana sürecini ele alırken BAE-İran yakınlaşmasını bölgesel denklem içerisinde İsmail Numan Telci yazdı.

İç siyasette gündem yeniden hareketlenmeye başladı. İsmail Çağlar seküler çevrelerin çevre duyarlılıklarını değerlendirirken Ali Aslan liberal tahakkümü yazdı. Hasan Öztürk yeni kayyum görevlendirmelerini kaleme aldı. Tüm bunlarla ilgili farklı söylemler geliştiren CHP’yi Asım Öz analiz etti.

Nurullah Gür ekonomideki son durumu masaya yatırırken İsmet Kesen yeni eğitim öğretim dönemini ele aldı. İsmail Kavaz da gündemden düşmeyen Doğu Akdeniz meselesini inceledi.

Geçtiğimiz günlerde çok önemli iki ismi ebediyete uğurladık. Türkiye’ye büyük hizmetleri bulunan Haluk Dursun ve Şule Yüksel Şenler’e Allah’tan rahmet diliyorum.

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası