Ugetam
Kriter > Siyaset |

24 Haziran: Bir Erdoğan Seçimi


Erdoğan ilk turda yüzde 50’den fazla oy alarak Türk seçmeninin yarısından fazlası tarafından mutlak olarak tercih edildiğini göstermiş oldu.

24 Haziran Bir Erdoğan Seçimi

24 Haziran seçimlerinden önce yaklaşmakta olan seçimlerin daha önceki seçimlere benzemediği, 2002’den bu yana yapılan ve AK Parti’nin ipi göğüslediği tüm seçimler arasında en önemlisi olduğu vurgulanıyordu. Hakim yoruma göre Türkiye’nin içerisinde bulunduğu beka tehdidi seçimleri diğerlerine nazaran daha önemli hale getiriyordu. 16 Nisan referandumu ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tatbikatına 24 Haziran seçimlerinden sonra başlanacak olması seçimleri hayati yapan bir diğer etken olarak zikredildi.

2002’den beri devam eden gelenek bozulmadı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve liderliğini yaptığı AK Parti 24 Haziran seçimlerinden de galibiyetle ayrılmasını bildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa adaylardan birisi iki seçenekten daha iyi olanı olarak seçilecek ve görece bir seçim zaferi elde edecekti. Ancak Erdoğan ilk turda yüzde 50’den fazla oy alarak Türk seçmeninin yarısından fazlası tarafından mutlak olarak tercih edildiğini göstermiş oldu. Öte taraftan Erdoğan’ın liderliğini yaptığı AK Parti seçmenin yüzde 43’ünün onayını aldı. AK Parti’nin oyunun 1 Kasım 2015 seçimlerine göre altı-yedi puan azalması ve 295 milletvekilliği kazanan partinin Mecliste çoğunluğu elde edememesi seçimlerden birinci çıkmasına rağmen Erdoğan’la kıyaslandığında daha az başarılı olduğu yorumlarına yol açtı.


Etiketler »