Kriter > Siyaset |

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine Doğru


İstanbul’da AK Parti, İzmir’de CHP nispeten daha rahat. Ankara’da muhalefet ortak bir aday çıkarırsa ciddi bir yarışa sahne olacak gibi görünüyor.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine Doğru
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı, 24 Kasım 2018, İstanbul

Her seçimin kendine özgü dinamikleri var diyoruz. En önemli dinamik öncelikle ekonomi yani gündelik yaşamdan duyulan memnuniyet. Yerel veya genel seçimlerin konjonktürden etkilenmemesi mümkün değil. Bir diğer etki ise adaylar. Anketlerde adayın kim olduğu benim tercihimi etkiler diyen metropollerde yüzde 30-40, daha küçük yerleşim merkezlerinde ise yüzde 50-60 civarında seçmen var. Elbette ki aday benim tercihimi etkiler diyenlerin oranı bu kadar yüksek olsa bile özellikle büyükşehirlerde seçim sonucuna etkisinin bir elin parmakları kadar olduğunu biliyoruz. Çünkü seçmen yarışan iki aday etrafında birleşiyor ya kazanmasını istediği gönlündeki adaya oy veriyor ya da kazanmasını istemediği adayın karşısındaki aday etrafında birleşiyor. 2014 yerel seçim veya 24 Haziran 2018 genel seçim sonuçlarını incelediğimizde değil üç beş puanın, yarım puanın bile kazanmada veya kaybetmede etkili olduğunu görüyoruz. Bu satırları yazarken adaylar yavaş yavaş netleşmeye başladı. Önümüzdeki dönemde yapacağımız araştırmalarda hangi adayın partisine ne getirdiğini veya ne götürdüğünü daha net görmeye başlayacağız. Sadece belediye başkanı adayı değil varsa ilçe belediye başkan adayları hatta meclis üyeleri dahi sonuçlarda etkili olmaktadır.


Etiketler »