Kriter > Siyaset |

Ağırlaşan İran Yaptırımlarının Bölgesel Etkileri


Yaptırımların şiddetini artırmasıyla birlikte Mayıs’ta günlük 2,5 milyon varil olan İran’ın petrol satışının bir milyon varilin altına inmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ağırlaşan İran Yaptırımlarının Bölgesel Etkileri
İran Devrimi’nin 39. anma törenlerinde Donald Trump, Benjamin Netanyahu ve Kral Selman aleyhine pankartlar açıldı, Tahran, 11 Şubat 2018

Trump yönetiminin geçtiğimiz Mayıs’ta İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek yanlı biçimde çekilmesi ve eş zamanlı olarak Ağustos ve Kasım’da iki aşamalı yaptırım kararları uygulamaya koyacağını açıklaması Tahran’ın nükleer faaliyetleri kaynaklı gerilimi tekrar uluslararası gündemin üst sıralarına taşıdı. Trump’ın itirazları arasında her ne kadar nükleer anlaşmayla ilgili bazı teknik meseleler yer alsa da daha sonra Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklanan “normalleşme şartları” ABD’nin aslında İran’ın tüm bölgesel politikalarıyla ilgili yeniden ve daha kapsamlı bir anlaşmaya gitmek istediğini gösteriyor.

Küresel ölçekte de Trump yönetiminin yalnızca Çin ve Rusya gibi rekabet içinde olduğu ülkelerle değil Almanya ve Kanada gibi çok yakın politik ilişkilere sahip olduğu ülkelerle dahi eski anlaşmaları ya da teamülleri iptal edip oyuna yeni kurallar getirmesi Trump’ın “oyunbozan”lığının yalnızca İran nükleer anlaşmasıyla ilgili olmadığını gösteriyor. Dahası birçok gözlemciye göre söz konusu “yeni dönem kuralları” Trump’ın şahsıyla ilgili değil. ABD bir bütün olarak 21. yüzyılın ikinci yarısına kadar devam edecek bir küresel düzenle ilgili geç olmadan temel belirleyici olmak istiyor.


Etiketler »