Kriter > Siyaset |

AK Parti ve Siyasal Değişimi Yönetmek


AK Parti’nin bundan sonraki süreçte başarısını devam ettirebilmesi için mevcut çıtanın altına düşmemesi gerekir. Ancak bu yeterli değildir. Aynı zamanda siyasal değişimi de yönetmesi gerekmektedir.

AK Parti ve Siyasal Değişimi Yönetmek
Başkan Erdoğan’a SETA Mütevelli Heyet Başkanı Serhat Albayrak tarafından hediye verildi.

14 Ağustos 2018 itibarıyla AK Parti kuruluşunun 17. yılını kutladı. AK Parti 14 Ağustos 2001’de kurulmuş, 3 Kasım 2002’de de yüzde 34,28 oy oranı ile iktidara gelmiştir. Bu sonuçlarla 550 üyeli Parlamentonun 363 milletvekiline sahip olmuştur. AK Parti’nin girdiği ilk seçimlerde 19 parti yarışmış ve sadece iki parti yüzde 10’luk seçim barajını geçerek Meclise girmiştir. O dönemde erken seçim kararını alan ve iktidarda olan DSP-ANAP ve MHP’den hiçbiri parlamentoya girememiştir. CHP ise oyların sadece yüzde 19,39’unu almıştır.

AK Parti’nin kurulduğu dönemde, Türkiye uzun dönemdir ağır bir ekonomik ve siyasi krizin içindeydi. Askeri darbelerin sonucunda siyasi yapılar parçalanmış, siyasi alan güçsüz siyasi partilerle kırılganlaşmış, bunun sonucunda da rüşvet, yolsuzluk, siyasal baskı, politik dışlanmışlık artmış, ekonomik darboğaz gittikçe derinleşmişti. Böyle bir siyasi atmosferde 2001’de yapılan bir ankette deneklerin yüzde 70,7’si Türkiye’de yeni bir siyasal partiye ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.


Etiketler »