Kriter > Siyaset |

AK Parti’nin Kaldırdığı 28 Şubat Uygulamaları


Askeri vesayetle mücadelede AK Parti hükümetleri döneminde daha önce benzeri görülmemiş adımlar atıldı. Yüksek Askeri Şuranın yapısında değişikliğe gidilmesi, askeri yargı ve sıkıyönetimin kaldırılması bunlardan sadece birkaçıdır.

AK Parti nin Kaldırdığı 28 Şubat Uygulamaları

28 Haziran 1996’da Refah Partisi (RP) ve Doğru Yol Partisi tarafından kurulan Refah-Yol hükümeti 1997’de başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olmak üzere yargı, medya, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından uygulanan antidemokratik yöntemlerle Başbakan Necmettin Erbakan’ın istifaya zorlanmasıyla sona ermiştir. Tarihe “28 Şubat süreci” olarak geçen bu dönem bireysel ve kamusal anlamda birçok hukuksuzluğa da sahne olmuştur. “Bin yıl süreceği” iddia edilen 28 Şubat Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetleri döneminde tarihe karışmıştır. Bu infografikte 28 Şubat sürecinde yaşanan demokrasi ve hak ihlalleri ve bunların nasıl giderildiği özetlenmektedir.

Refah Partisi’nin Kapatılması ve Siyasi Yasaklar

Seçimlerden yüzde 21,4 oyla birinci parti olarak çıkan


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası