Kriter > Siyaset |

Almanya PKK’ya Mahkum mu?


Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kent merkezini kuşatmasıyla birlikte Avrupa ve bilhassa Almanya’da Türklere ait cami, iş yeri ve kuruluşları hedef alan kundaklama eylemleri meydana gelmiştir.

Almanya PKK ya Mahkum mu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kent merkezini kuşatmasıyla birlikte Avrupa ve bilhassa Almanya’da Türklere ait cami, iş yeri ve kuruluşları hedef alan kundaklama eylemleri meydana gelmiştir. 2018’in başından bu yana Almanya’da camilere ve Türk derneklerine yönelik toplamda 37 saldırının gerçekleştirildiği, bunlardan 18’inin DİTİB kuruluşlarının olduğu federal kurumlarca açıklanmıştır. DİTİB Almanya’daki en büyük dini kuruluştur ve kamuoyunda Türklerin kurumu olarak takdim edilmektedir.

Yaşanan bu olayların ardından her ne kadar bazı yerel Alman siyasiler camilerin kundaklanmasına ilişkin kınayıcı açıklamalar yapmışsa da saldırıların ardından hiçbir federal hükümet yetkilisinden konuya dair pozisyon alıcı bir açıklama gelmemiştir. Federal düzeydeki ilk resmi kınama mesajı Berlin Koca Sinan Camii’nin kundaklanmasından altı gün sonra yalnızca federal hükümet ve federal içişleri “sözcüleri” tarafından yapılmıştır.


Etiketler »