Kriter > Siyaset |

Ankesörlü Telefondan FETÖ Deşifresi


FETÖ ile mücadele kapsamında ankesörlü telefonlardan yapılan ardışık aramalar deşifre edilmektedir. Bu yeni stratejiyle örgütün TSK’daki hücre yapılanmasına sahip küçük örgüt gruplarının ortaya çıkarılması sağlanmakta ve tasfiye edilmektedir.

Ankesörlü Telefondan FETÖ Deşifresi
15 Temmuz darbe girişimi sonrası İstanbul Taksim meydanında düzenlenen gösterilerden bir kare, 18 Temmuz 2016

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden neredeyse iki buçuk yıl geçmesine rağmen devlete sızmış FETÖ’cü unsurların arındırılması halen devam etmektedir. Gerçekleştirilen mücadele güvenlik ve yargı bürokrasisinin kararlı tavrıyla sürerken maalesef kamuoyundaki duyarlılık noktasında zaman zaman çeşitli eleştiriler de gündeme gelmektedir. Bu eleştirilerin önemli bir kısmı haklılık payına sahipken birçoğu siyaset arenasında siyasal malzeme olmaktan öteye gitmeyen açıklamaların ürünü biçiminde değerlendirilmelidir.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM’de yaptığı açıklamalarda bugüne kadar 62 bin 730 FETÖ operasyonu gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bugüne Kadar Atılan Adımlar

FETÖ ile mücadele 15 Temmuz sonrası şiddetini artırsa da öncesinde de atılan çeşitli adımlarla mücadelede önemli aşamalar katedilmiştir. Bu çerçevede örgütün hukuk dışı faaliyetlerini perdelemek için ürettiği kumpas davalarına yönelik başlatılan soruşturmaların başında gelen “Selam Tevhid Örgütü” soruşturması ilk müdahale edilen kumpas olmuştur. FETÖ’nün casusluk amacıyla açtığı anlaşılan bu soruşturmanın sonlandırılmasının ardından derhal yeni bir soruşturma başlatılmış ve buna ilişkin dava kamuoyunda MİT tırları olarak da bilinen ve yine bir FETÖ kumpası olan dava ile birleştirilmiştir.


Etiketler »