Kriter > Siyaset |

Anomi(k) Bir Siyasi Oluşum Olarak HDP


 Halkların Demokratik Partisi (HDP) üçüncü olağan kongresini Şubat ayı içinde yaptı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkanlığa seçilirken cezaevinde bulunan bir önceki eş genel başkan Selahattin Demirtaş parti meclisi üyesi oldu. Ancak kongrede yaşananlar ve verilen mesajlar HDP’nin Türkiye’nin demokratik anayasal sisteminin temel değer ve normlarından ne ölçüde sapmış ve onları yok sayan (anomik) bir siyasi örgütlenme olduğunu tekrar tescil etmiş oldu.

Anomi k Bir Siyasi Oluşum Olarak HDP

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) üçüncü olağan kongresini Şubat ayı içinde yaptı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkanlığa seçilirken cezaevinde bulunan bir önceki eş genel başkan Selahattin Demirtaş parti meclisi üyesi oldu. Ancak kongrede yaşananlar ve verilen mesajlar HDP’nin Türkiye’nin demokratik anayasal sisteminin temel değer ve normlarından ne ölçüde sapmış ve onları yok sayan (anomik) bir siyasi örgütlenme olduğunu tekrar tescil etmiş oldu. İstiklal Marşı’nın okunmadığı, terör örgütü elebaşına selamların/saygıların gönderildiği, Afrin harekatı nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) hakaretlerin edildiği, tüm bunlara karşılık terör örgütü PKK ve onun Suriye’deki temsilcileri PYD ve YPG’nin katlettiği sivillere dair ufacık bir imanın yapılmadığı bir kongre sonrasında HDP’nin Türkiye’nin siyasi ve anayasal sistemi içindeki yerinin gerçek bir sorgulamaya tabi tutulması ihtiyacı bir zorunluluk halini almıştır. HDP’nin bugüne kadar izlediği bilinçli politikanın ürünlerini ortaya koyan bu gelişmeler, onun Türkiye’nin anayasal ve siyasi sistemine karşı üstlendiği kural tanımaz rolün de birer ürünü olarak değerlendirilmelidir.

HDP’nin Kural Tanımazlığı

Anomi sosyoloji literatüründe “normsuzluk” durumunu ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Bu yazıda kullanılacağı şekliyle anomi toplumdan kaynaklanan bir kuralsızlık durumundan öte bizzat HDP’nin siyasal sistem içinde yarattığı bir kuralsızlığı ifade etmektedir. Dolayısıyla bir yıkıcılık durumunu işaret etmektedir.

Normlar toplumsal düzenin sağlanabilmesi ve böylece toplumun aktörleri arasındaki çatışmanın ortadan kaldırılabilmesine hizmet eden kurallardır. Bu kurallar toplumun üzerinde uzlaştığı temel değerlerin somutlaşmış biçimlerini ortaya koyarlar. Dolayısıyla normlara uyarak aslında bir arada yaşamanın ön koşulu olan toplumsal değerleri benimsediğinizi ve çatışmaktan kaçınarak toplumsal bütünlüğün devamlılığına hizmet edeceğinizi de beyan etmiş olursunuz. Kuşkusuz makro düzeyde tüm toplumsal alan için geçerli olan bu durum mikro ölçekte siyaset kurumu açısından da geçerlidir. Siyasete dair değerlere ve bunlar etrafında somutlaşan normlara uymak bir yandan siyasal sistemin içinde meşru bir aktör olmaya diğer yandan ise sistemin çatışmasızlık ekseninde devamlılığına olan inanca işaret etmektedir. Söz konusu inanca sahip olunmaması bir “kural tanımazlık” durumunun varlığını göstermektedir. Bugün için HDP bu kural tanımazlık halinin siyasetteki en önemli temsilcisi olarak anomik bir aktördür.


Etiketler »