Kriter > Siyaset |

Avrupa’nın “Zeytin Dalı Harekatı”na Bakışı


20 Ocak 2018’de başlayan Zeytin Dalı Harekatı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve onun tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları tarafından gerçekleştirilen sınır ötesi askeri bir operasyondur. Operasyonun hedefleri Türkiye’nin varlığı ve güvenliği için tehdit oluşturan terör örgütleri PKK, KCK, PYD-YPG ve DEAŞ’ı bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki sivil halkın güvenliğini sağlamak ve kontrol altına almaktır.

Avrupa nın Zeytin Dalı Harekatı na Bakışı

 20 Ocak 2018’de başlayan Zeytin Dalı Harekatı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve onun tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları tarafından gerçekleştirilen sınır ötesi askeri bir operasyondur. Operasyonun hedefleri Türkiye’nin varlığı ve güvenliği için tehdit oluşturan terör örgütleri PKK, KCK, PYD-YPG ve DEAŞ’ı bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki sivil halkın güvenliğini sağlamak ve kontrol altına almaktır. Zeytin Dalı Harekatı’nın bir sonraki hedefinin Menbiç olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilmiştir.

Avrupa ülkelerinin Zeytin Dalı Harekatı’na verdiği tepkiler genel olarak ele alındığında Türkiye’nin yürüttüğü askeri operasyonun meşruiyetinin sorgulanmadığı görülmektedir.

Avrupa’dan kayda değer sert muhalefet ve itirazların olmamasında Türk hükümetinin uluslararası platformlarda başarılı kamu diplomasi çalışmalarının da payı önemlidir. Nitekim Türkiye Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesi gereği kendi güvenliğini korumak için meşru savunma hakkını kullandığını ve bu hakkın kullanılabilmesi için 51. maddenin iki şartını yerine getirdiğini uluslararası camiaya (BM, AB, NATO vs.) belgelerle izah etmiştir. Bahsedilen 51. maddenin şartlarının neler olduğu incelendiğinde ilk olarak Türkiye’nin silahlı bir saldırıya hedef olması ve bununla birlikte BM Güvenlik Konseyi’ne meşru müdafaa hakkını kullandığını bildirmesi başlıkları öne çıkmaktadır.


Etiketler »