Kriter > Siyaset |

Büyük Yalanlarla Seçilmişleri Hedef Almak


Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın beraberlerinde 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandığı yalanını gündeme getirenler, son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da aynı şekilde hedef alıyor. Peki, yalan olduğu bilindiği halde bu açıklamalar niçin yapılıyor?

Büyük Yalanlarla Seçilmişleri Hedef Almak
Adnan Menderes halka hitap ediyor. (AA, 1 Temmuz 1953)

Türk demokrasi tarihinde darbeciler ve darbecilere bağlı muhalefet, seçilmişleri sürekli büyük yalanlarla hedef alıyor, yurt dışına yüklü miktarda paralarla kaçacağını iddia ediyor. Başbakan Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın, beraberlerinde 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandığı yalanını gündeme getirenler, son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da aynı şekilde hedef aldı. Daha önce Erdoğan ve ailesinin yurt dışına para kaçırdığını savunan ve tazminata mahkum edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir vakıf üzerinden kara para aktardığını ve Amerika’ya kaçacağını iddia etti.

 

Erdoğan’ı Hedef Alarak Cumhurbaşkanı Adayı Olmak İstiyor

Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesinin Man Adası’nda hesaplara para gönderdiği iddiasını belgeleyemediği gerekçesiyle toplam 300 bin TL ödemeye mahkum edilmişti. Peki, Kılıçdaroğlu, yalan olduğunu bile bile bu açıklamaları neden yapıyor?

17-25 Aralık yargı darbe girişiminin ardından AK Parti’ye karşı gizli ittifak yapan Kemal Kılıçdaroğlu, ilk defa açıktan kurulan ittifakla Erdoğan’ın rakibi olmayı hedefliyor. Bu seçim Kemal Kılıçdaroğlu’nun son şansı gibi gözüküyor.

 

Kemal Kılıçdaroğlu Yalanı, Doğrusunun Ortaya Çıkacağını Bile Bile Söylüyor!

22 Mayıs 2010’da FETÖ’nün kaset kumpasının ardından CHP Genel Başkanlığı’na getirilen ve 12 yılda üst üste 10 seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 24 Haziran 2023’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak istediği ifade ediliyor.

Trabzon-Rize ve Artvin gezisine gitmesini istemediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gezide çekilen bir fotoğraf üzerinden çizen ve Cumhurbaşkanlığı adaylığını düşüren Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe mitingiyle kendisini öne çıkardı. Kılıçdaroğlu’nun Maltepe mitinginden sadece iki gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışına kaçacağı yalanını söylemesini, siyasi yorumcular “Erdoğan’ın rakibi benim” açıklaması olarak alıyorlar.

 

Türk Öğrencilere Konaklama ve Burs İmkanı Sağlayan Vakfı Hedef Aldı

Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Mayıs 2022’de TBMM CHP Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’ya kaçacağını savundu ve “Kaçmanın hazırlıklarını hızlandırdılar. Erdoğan, vakıf süsü verdiği Türkiye merkezli paralel yapılarla yurtdışına devasa paralar aktarıyor. Taşınan kara paralarla, yurt dışında kurdukları bu paravan kurum üzerinden o yabancı ülkede oturma ve çalışma izni çıkartmak istiyorlar. Bu birkaç yüz kişiyle sınırlı, izin çıkarma peşindeler” iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, söz konusu iddialarını aynı akşam sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından video yayınlayarak sürdürdü. Kılıçdaroğlu, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Ensar Vakfı'nın ABD ve İngiltere'de birlikte kurdukları, ABD'ye ve İngiltere'ye gelen Türk öğrencilere başta konaklama ve burs olmak üzere imkanlar sağlayarak destek olmayı amaçlayan TURKEN Vakfı'nı hedef aldı ve "Belgeler elimizde, para akışlarının hepsi elimizde" iddiasında bulundu.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun En Hızlı Yalanlanan İddiası

Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz konusu iddiaları, açıklanmasından sadece 30 dakika sonra yalanlandı. A Haber Televizyonu’nda yayınlanan “Memleket Meselesi”nde Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizli olduğunu iddia ettiği belgelerin, Amerikan Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yer aldığı açıklandı. İsteyen herkes TURKEN Vakfı'na yapılan bağışları söz konusu sitede görebiliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun hedef aldığı TURKEN Vakfı, Amerika’da yaşayan öğrencilerimize destek veriyor. TURKEN Vakfı yapılan bağışlarla öğrenciler için ilk evini New York’ta açtı. Vakıf, başta New York olmak üzere Washington, Boston, Virginia, Syracuse şehirlerinde toplam 8 öğrenci evi ile yaklaşık 50 öğrenciye hizmet veriyor. Yine TURKEN Vakfı, New York’ta misafirlerine pek çok sosyal ve kültürel imkan sunan 200 kişilik bir kompleks inşa ediyor.

 

1 Milyon Liralık Manevi Tazminat Davası

Kılıçdaroğlu’nun bu iddiaları sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi aleyhine 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde, “Davalının, 'Cumhurbaşkanımızın kaçacağına yönelik iddiası' da deli saçması bir iddiadan öte bir anlam taşımamaktadır. En son 15 Temmuz gecesinde FETÖ'cü teröristler tarafından ortaya atılan bu iddianın sahiplerinin bugün hangi ülkeye kaçtıkları dahi bilinmemektedir” ifadeleri yer aldı.

 

TÜRGEV ve Ensar Vakfı: “Açık Kaynaklardan Dileyen Her Vatandaşın Ulaşabileceği Bilgiler”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kara para taşımakla suçladığı TÜRGEV ve Ensar Vakfı da, aynı gece açıklamalarda bulundu. TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin, "Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla adeta servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

Erdoğan’dan Tazminat Üzerinden Sembol Hamle

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Man Adası iftirasıyla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kazandığı tazminatları bağışladığı adresler de dikkat çekici. Tazminatlar, hedef alınan TÜRGEV ve Ensar Vakfı’na bağışlandı. TÜRGEV ve Ensar Vakfı da söz konusu bağışları TURKEN Vakfı’na aktardı.

TÜRGEV, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hamlesinin sembolik olduğunu açıklarken, “Sayın Cumhurbaşkanımız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mahkeme tarafından kendisine ödeme cezasına çarptırıldığı manevi tazminat bedelini TÜRGEV'e bağışlamıştır. Cumhurbaşkanımızın bu hamlesi, bugüne kadarki desteğini taçlandıran sembol niteliğinde bir hamle olmuştur. Vakıf yönetimimiz bu bağışı vakıf senedimizde belirtilen hukuki maddeye istinaden TÜRKEN Vakfı'na bağış olarak gönderme kararı almıştır” ifadesiyle duyurdu.

Ensar Vakfı tarafından yapılan açıklamada da “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce Yargıtay'dan onanarak kesinleşen davalar nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kazandığı manevi tazminattan vakfımıza bağışladığı 75 bin TL TURKEN hesabına iletilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” denildi.

 

Erdoğan: “Bay Kemal'in Birkaç Kuruşu da Buralara Nasip Olsun”

Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde 27 Mayıs darbesinin 62. yılı vesilesiyle düzenlenen "Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor" temalı anma programında “'Cumhurbaşkanı da kaçırmış.' 'Man Adası' dediler, oradan 150 bin lira ceza. Ardından şimdi bir 100 bin lira daha. Şimdi bana düşen ne? Ben de dedim ki bu 150 artı 100 bini TÜRGEV ve Ensar Vakfı'na verelim. Hiç olmazsa Bay Kemal'in birkaç kuruşu da buralara nasip olsun. Nereden ne geliyor, milletimiz de bunu çok daha iyi bir şekilde görmüş olsun. Ama öğrenecek. Bu hayır kurumlarımızın yolu nereden geçiyor bunu da bilecek. Tabii bu paraları nereden bulacağı da önemli. Allahualem, devletin CHP'ye verdiği paralardan bunu da oraya naklediyordur" diye konuştu.

 

Man Adası İddialarından Dolayı 300 Bin TL Tazminata Mahkum Edildi

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesinin Man Adası’nda hesaplara para gönderdiği iddia etmiş ancak söz konusu iddiasını belgeleyemediği gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, 26 Mayıs 2022’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve ailesine 100 bin TL ödemesine hükmetti. Son cezayla birlikte Kılıçdaroğlu, “Man Adası” iddialarından dolayı hakkında açılan davalarda toplam 300 bin TL ödemeye mahkum edilmiş oldu.

 

Seçilmişler 72 Yıldır Büyük Yalanlarla Hedef Alınıyor

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde seçilmiş iktidarlar, sürekli büyük yalanlarla hedef alındı. Darbeciler ve muhalefet partileri, seçilmişlerin yurt dışına kaçacağı ve kaçarken de yüklü miktarda para götüreceğini savundu.

27 Mayıs 1960 tarihinde darbe yapan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bazı general ve subayların oluşturduğu 38 kişilik Milli Birlik Komitesi, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın beraberlerinde 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandığını iddia etmiş ve bu iddia dönemin darbecilere yandaş basınında manşetten duyurulmuştu.

tebliğ

Menderes ve Bayar’a Karşı Tek Yalanları Bu Değildi

Milli Birlik Komitesi, "Devrik Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın İş Bankasında 103 milyon lirası var" iddiasında bulunmuş ama Bayar’ın bankada sadece 16 lirası çıkmıştı. Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy da daha sonra verdiği bir demeçte, "Babamın bankada 103 milyon lirası olduğunu iddia etmişlerdi, hesabından 16 lira çıktı. Köşkte ailesinin iaşesini bile kendi maaşından karşılardı" demişti.

Darbeci medya; 27 Mayıs darbesini gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi üzerinden Adnan Menderes ve bakanları hedef alırken şu haberi manşetlerine taşımakta bir beis görmemişti.

Akşam Gazetesi’nin 4 Haziran 1960 tarihli “Cesetler yem makinalarında kıyılıp toz haline getirilmiş” başlıklı haberinde; “Milli Birlik Komitesi, eski hükümetin cesetleri yok etmek için akla gelmeyecek tedbirlere başvurduğu, fakat birçok ipuçlarının ele geçirildiğini açıkladı” denilmişti. Bu yalan haberlerin ardından, “Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor” diyebilen bir mahkemenin yönetiminde Adnan Menderes ve 13 arkadaşı idam cezasına çarptırılmış ve Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilirken, idam cezasına çarptırılan diğerlerinin cezası müebbet hapse çevrilmişti.

Akşam gazetesi

Özal Döneminde de Aynı Yalanlar Sürdü

Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın devlete iki uçak alması sonrasında, muhalefet Turgut Özal'ın, uçakları yurt dışına para kaçırmak için aldırdığını öne sürdü ve dönemin gazetelerinde bu ısrarla ve sürekli olarak tekrarlandı.

FETÖ'nün 17-25 Aralık yargı darbe girişiminde de AK Parti Hükümeti hedef alınmış ve 100 milyar avroluk yolsuzluk yaptığı iddia edilmişti.

Turgut Özal

Dijital Terör Sosyal Medya Üzerinden Yayılıyor

Pandemi ve gelişen teknoloji, yazılı basını ve televizyonları ikinci plana düşürmüş durumda. Muhalefet partileri, sosyal medya platformları üzerinden seçilmişleri hedef almayı sürdürüyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bir vakıf üzerinden para aktardığını ve Amerika’ya kaçacağını iddiasını Twitter üzerinden bir video ile duyurdu. Aynı Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl üniversite giriş sınavından bir gün önce de “Katarlı gençler, Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek” yalanını sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kamuoyunun gündemine düşürmüştü.

 

Gerçek Hayatta Suç Olan Haberler İnternette De Suç Sayılacak

AK Parti ve MHP, “Dijital terör” bir başka ifadeyle “yalan terörü”nü önlemek için dezenformasyonla mücadele yasası hazırladı. Bu yasayla gerçek hayatta suç olan şeyler internette de suç sayılacak.

Teklifle, sırf halk arasında endişe, korku veya panik doğurmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli olacak şekilde alenen yaymak suç olarak düzenleniyor.

Yasa kabul edilirse, endişe, korku veya panik oluşturmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Dezenformasyonla mücadele yasasıyla yalan haberlerin önüne geçilmek isteniyor. Bu yasa kanunlaştığında yalan haberlerle kişiler korunmuş olacak.

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası