Kriter > Siyaset |

CHP’de Yine Atatürk Rüzgarları


Fikir üretmek yerine fikir ithal etme hevesinin hem siyaset hem de toplumsal hayatta ne kadar derin yaralar açmış olduğunu CHP pratiklerini izleyerek görebiliyoruz.

CHP de Yine Atatürk Rüzgarları
HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısına katıldı. Toplantıya Atatürk'e benzerliğiyle bilinen sinema ve tiyatro sanatçısı Göksal Kaya (sağda) da katılarak Kılıçdaroğlu ile tokalaştı.

Geçtiğimiz ay boyunca her biri ayrı öneme sahip pek çok gelişme yaşadık. Türkiye ile ABD arasında uzun süreli bir gerginliğe sebep olan Rahip Brunson serbest kaldı ve ülkesine döndü. Böylece yaz aylarından beri yükselen ABD dolarının ateşi düştü, ekonomik kriz algısı kırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le birlikte İzmir Aliağa’daki Star rafinerisinin açılışını yaptı. Bu, Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım oldu.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürüldü. Cinayet tüm dünyada büyük yankı uyandırdı ve Türkiye’nin başına büyük bir bela açma potansiyeli olan bu olay muazzam bir kamu diplomasisi ve iletişim stratejisiyle lehimize çevrildi. Ortadoğu’da yeni “ılımlı İslam” projesinin merkezi olan Suudi Arabistan prestij kaybı yaşarken Türkiye’nin yıldızı parladı.

ABD-Türkiye ilişkilerinde son dönemin en önemli problemlerinden olan PKK’ya destek konusunda Öcalan’ın iadesinden beri ilk kez sürpriz bir gelişme yaşandı. Washington, PKK’nın önemli isimlerinin başına para ödülü koyduğunu açıkladı. Aynı şekilde Amerikan basınında FETÖ’nün iadesi veya sınır dışı edilmesi için yol arandığı açıkça dile getirildi.


Etiketler »