Kriter > Siyaset |

CHP’nin 1 Nisan Sabahı


CHP’nin en büyük sorunu –üstelik sadece 2002’den itibaren değil 1950’den beri– Türkiye’ye söyleyecek bir fikrinin olmamasıdır.

CHP nin 1 Nisan Sabahı
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Türkiye’de kendini “sol”da tanımlayanların en sevdiği şarkılardan biri Bülent Ortaçgil imzalıdır: “Sen ben, değirmenlere karşı/ Bile bile birer yitik savaşçı/ Akarız dereler gibi denizlere/ Belki de en güzeli böyle…”

Şarkı imkansız bir aşkı anlatır ve Türk solunda yer alanlar için içlerine girdikleri mücadele de bir anlamda imkansız bir aşktır; sonunda kaybedeceklerini bilirler ama mücadelenin kendisi çok soyludur.

Bu bir anlayış. Belki zaman içinde, belki ta en başından beri neredeyse genetik kodlara girmiş bir kaybetmeyi soylulaştırma, kazanmamaya güzelleme yapma pratiği. Daha doğrudan söyleyişle yenilgiye mazeret üretmeye dayalı bir kurban kültürü.

Ama bir de Winston Churchill’e ait –Süleyman Demirel sık sık tekrar ettiği için hepimizin ezberlediği– meşhur söz var: “Hi&ccedi


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası