Kriter > Siyaset |

Cumhuriyet Tehlikenin Farkına Varamadı


Türk mahkemelerinin dağıttığı adalet ile Cumhuriyet gazetesi bir ucu FETÖ’ye diğer ucu PKK’ya bulaşmış garip ve bir o kadar kirli bir gasp konsorsiyumunun elinden kurtulup gerçek sahiplerine iade edildi.

Cumhuriyet Tehlikenin Farkına Varamadı

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007’de gazetenin Şişli’de bulunan bürosunun önünde öldürüldü. Hrant Dink’in öldürülmesinden iki gün sonra adı Cumhuriyet gazetesi ile özdeşleşmiş olan İlhan Selçuk köşesinde şu satırları yazdı:

“En sağcısından solcusuna, askerinden siviline, Hristiyanından Müslümanına, tüm kesimlerin ve kanatların cinayete karşı aldıkları tepkili tavır bir uyarının göstergesi olabilir mi? Yoksa kimileri timsah gözyaşları mı döküyorlar? Gerçekler hızla ve uzun olmayan bir sürede ortaya çıkacaktır. Şimdilik ortaya çıkan en çarpıcı gerçek, elle tutulurcasına somuttur: Hrant Dink’e sıkılan kurşunlar Türkiye’ye sıkılmıştır. Ve soru tüm ağırlığıyla gündemdeki yerini koruyor: Tehlikenin farkında mısınız?”

Evet, benzeri tüm olaylarda olduğu gibi Hrant Dink’e sıkılan kurşun Türkiye’ye sıkılmıştı. Büyük bir yanılgıyla beraber İlhan Selçuk bu tespitinde haklıydı. Selçuk’un yanılgısı ise “Tehlike’nin farkında mısınız?” sorusuyla cinayeti AK Parti hükümetine ve çok değil üç ay sonra yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlamaya çalışmasıydı.


Etiketler »