Kriter > Siyaset |

Dış Politikada Tedrici Değişim Devam Edecek


AK Parti genel başkanı ve başbakanın değişmesiyle Türkiye'nin dış politikasının çarpıcı bir şekilde değişmeyeceğini düşünüyorum.

AK Parti genel başkanı ve başbakanın değişmesiyle Türkiye'nin dış politikasının çarpıcı bir şekilde değişmeyeceğini düşünüyorum. Bunun birkaç temel nedeni var: Birincisi, AK Parti hükümetlerinin tümünde dış politika konularında belirleyici bir rol oynayan Ahmet Davutoğlu ile bundan sonra dış politikada daha doğrudan etkili olması beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politika yönelimi aynıdır, çünkü ikisi de aynı fikir dünyasına ve aynı siyasi kimliğe mensuptur. Her ikisi de Batı ile ilişkilerine halel gelmeden Müslüman dünyanın sorunlarıyla ilgilenme ve Türkiye'nin etkisini küresel ölçeğe taşıma amacındadır. İnisiyatif alan ve bütün aktörlerle ilişkilerini geliştirmeyi hedefleyen düşünce devam edecek ancak bunun gerçekleştirilebilmesi başka iç ve dış şartlara bağımlıdır.

İkinci olarak, her ülkede olduğu gibi, ülkedeki sosyal, ekonomik ve siyasal şartların değişmesiyle birlikte Türkiye'nin iç ve dış politika öncelikleri de değişebilmektedir. Son zamanlarda artan terör faaliyetleri ve PKK'nın çatışmayı şehirlere taşıması sonrasında iç güvenliği önceleyen Türkiye, dış politikada buna uygun bir davranış geliştirmiş, daha çekingen ve daha savunmacı bir politika izlemek zorunda kalmıştır. Son birkaç yılda dış politikada, tabir caizse, vites küçültmek zorunda kalan Türkiye, iç siyasi istikrarı önceleyerek daha ihtiyatlı bir politika izlemeye çalışacaktır. Üçüncü olarak, nüfuz edilebilir bir bölgede bulunan Türkiye gibi orta büyüklükte bir devlet için dış politika değişimi kişisel veya iç politik gelişmelerden ziyade, bölgesel ve küresel gelişmeler bağlamında gerçekleşmektedir. Bakıldığında Davutoğlu döneminde bile dış politikada yeknesaklık değil, bölgesel ve küresel gelişmelere göre değişim gösteren bir seyir söz konusuydu. Rusya ile beklenmedik gelişmeler sonrası Batılı ülkelerle veya İran'ın artan bölgesel etkinliğine karşı Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleriyle yaşanan yakınlaşma buna örnek verilebilir.

Türkiye dış politikasında, iç ve dış gelişmelere cevaben zaten tedrici bir değişim yaşanmaktadır. Yukarıda ifade edilen ve daha pek çok husus dikkate alındığında AK Parti'deki liderlik değişiminin neden olacağı dış politika değişimi düşük düzeyde kalacaktır. 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası