Ugetam
Kriter > Siyaset |

Doğu ve Güneydoğu’da 24 Haziran


Türkiye genelinde Türkiye partisi olma iddiasını öne çıkaran HDP 2015 seçimlerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu’da etnik kimlik temelli bir siyaseti öne çıkardı.

Doğu ve Güneydoğu da 24 Haziran

4 Haziran seçimlerinde Kürt oylarının anahtar bir rol oynayacağı çokça yazıldı çizildi. Nitekim parlamento seçimlerinde HDP’nin yüzde 10 barajını aşıp aşmaması AK Parti’nin tek başına Meclis çoğunluğunu elde etme durumunu belirleyecekti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ise yüzde 50 gibi yüksek bir oy oranını aşmak için her toplumsal kesim gibi Kürt oyları da ihmal edilemezdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda HDP oylarına talip olan CHP ve İYİ Parti seçim kampanyalarında kendi mikro Kürt açılımlarını gerçekleştirdiler. İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Demirtaş serbest bırakılsın” çağrısı yaparken İnce bununla yetinmeyerek Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne’deki cezaevinde ziyaret etti. Ülke genelinde Türkiye partisi olma iddiasını öne çıkaran HDP ise Doğu ve Güneydoğu’da etnik kimlik temelli bir siyaseti ön plana koydu. Bu, partinin 2015 seçimlerinde de uyguladığı bir seçim stratejisiydi. İktidardaki AK Parti ise bölgede HDP dışında etkin olabilen tek parti olarak bölgedeki oylarını daha da artırma amacındaydı.

Adı geçen partilerin yanı sıra bölgede küçük ölçekli etnik partiler de seçim öncesinde ses getirdi. HÜDA-PAR Diyarbakır ve Batman’da bağımsız adaylar, ülke genelinde ise parti olarak yarışırken Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı destekleme kararı aldı. Daha küçük ölçekli etnik partiler ise Kürdistani Blok olarak adlandırılan bir çatı altında HDP ve HÜDA-PAR ile görüşmeler yürüttü. Ancak bu iki partiden de istediğini alamayan blok seçimde bir bütün olarak net bir tutum takınmadı. Örneğin bir süre blok içinde yer alan HAK-PAR beş ilde bağımsız adaylarla yarışma kararı aldı.


Etiketler »