Kriter > Siyaset |

Ezberlerin Tekrarı Yeni CHP’nin Anlaşılmasına Engel


CHP’nin sağında ve solundaki gelişmelere ve sorunlara kayıtsızlık içeren yorumlar Erken Cumhuriyet Dönemi uygulamalarına dönük eleştirilerin bıktırıcı tekrarına düşmeyi kaçınılmaz kılacaktır.

Ezberlerin Tekrarı Yeni CHP nin Anlaşılmasına Engel

CHP’yi bir iktidar alternatifi olarak hazırlamaya çalışan çevreler 16 Nisan 2017’deki referandum sürecinden itibaren muhalefetin tüm unsurlarını hem tavanda hem de tabanda bir araya getirmeyi büyük ölçüde başarmış görünüyor. Zira CHP muhalif unsurların neredeyse tümünün sözcüsü gibi davranıyor. Farklı gruplar ve kesimler de CHP’nin bu pozisyonundan rahatsız değil. Birlikte çalışıyorlar. CHP’nin “Adalet yürüyüşü” ve “Adalet Kurultayı” bu bağlamda rol oynamıştır.

Bu bağlamda Meral Akşener’in merkez sağa oturmayı hedefleyen ama ağırlık merkezi, taşıyıcı kolonu ve tabanı temsil eden kadro ve söyleminde bu hedefi tutturamayan İYİ Partisi CHP ile hareket ediyor. HDP çevrelerinin yeni sol söylemini yedeğine alan Kürt milliyetçiliğiyle ve Saadet Partisi’nin görünürlüğünün artırılması da benzer merkeze eklemlenmiş durumda.

Bu tablo içinden özünde CHP’nin bulunduğu mevcut iktidara alternatif bir seçeneğin çıkartılması için çalışılıyor. Ayrıca şu ya da bu gerekçe, şu ya da bu s


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası