Kriter > Siyaset |

FETÖ İle Mücadelede Darbe Davaları


Davalarda sanıkların itiraftan kaçındıkları, itirafçıları vazgeçirdikleri, diğer sanıkları ve FETÖ’yü aklamak için özel çaba sarf ettikleri ve her türlü inkar yöntemini kullandıkları görülüyor.

FETÖ İle Mücadelede Darbe Davaları
Aralarında FETÖ'nün sivil imamlarından, Akıncı Üssünden darbe girişimini yönettiği belirtilen Kemal Batmaz (önde), Akın Öztürk'ün (önden ikinci) de bulunduğu sanıklar duruşma salonuna cezaevi bahçesinden geniş güvenlik önlemi alınarak içeri alındı.

Son aylarda darbe davalarının sonuçlanması ve sanıklara verilen cezalarla ilgili haberler medyada daha sık yer almaya başlamıştır. Bazı davalar ilk derece mahkemesinde biterken bazılarının istinaf yolunda ve hatta Yargıtay aşamasında onaylanarak kesinleştiğini görüyoruz. Ana davalarda ise savcılığın esas hakkında verdiği mütalaa ile istediği cezalar ve sanıkların son savunmaları haber oluyor. Bunun sebebi henüz darbe girişiminin üzerinden uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen çok sanıklı ve kapsamlı bu davaların yargının üstün gayretleriyle hızla sonuçlanıyor olmasıdır. Gördüğümüz kadarıyla bu yıl içerisinde darbe davalarının tamamına yakını ilk derece mahkemelerinde sonuçlanacak ve yargının 15 Temmuz darbe girişiminin failleriyle hesaplaşmasında önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır. Bu aşamada darbe davaları üzerinden geçen iki buçuk yılın bir muhasebesini yapmak ve hangi noktada olduğumuzu değerlendirmek gerekiyor.

Öncelikle bu yazıda ele aldığımız davaların FETÖ/PDY davaları değil fiili darbe davaları olduğunu belirtmek gerekir. FETÖ/PDY davaları genellikle örgüt üyeliği ve örgüt adına suç işlenmesi gerekçesiyle bütün ülke çapında yürütülen ve sayıları on binlerle ifade edilebilecek olan davalardır. FETÖ/PDY yargılamaları bu yazının kapsamını aşmaktadır. Darbe davaları ise 15 Temmuz günü fiili olarak darbe girişimine katılan kişilere karşı açılmış olan ve onların eylemlerini konu edinen davalardır. Darbe girişimine yönelik ilk davalar 2016’nın son aylarında açılmıştır. Darbe davaları da darbe girişiminin genel organizasyonunu konu edinen “çatı” davaları ve darbeci askerlerin işledikleri suçları ayrı ayrı konu alan “diğer davalar” şeklinde ele alınabilir.


Etiketler »