Kriter > Siyaset |

HDP’nin PKK Partnerliği


Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’nin Suriye iç savaşındaki mevcut pozisyonu hem PKK hem de HDP’nin Türkiye’deki davranış kodlarını etkilemekle kalmadı, yeni bir döneme girildiğinin işaretlerini de radikal biçimde açığa çıkardı. PKK şehir merkezlerinde terörü tırmandırırken HDP sadece örgüte alan açmaya çalışan ve onun propagandasını yapan bir söylemin sözcüsüne dönüştü.

HDP nin PKK Partnerliği

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’nin Suriye iç savaşındaki mevcut pozisyonu hem PKK hem de HDP’nin Türkiye’deki davranış kodlarını etkilemekle kalmadı, yeni bir döneme girildiğinin işaretlerini de radikal biçimde açığa çıkardı. PKK şehir merkezlerinde terörü tırmandırırken HDP sadece örgüte alan açmaya çalışan ve onun propagandasını yapan bir söylemin sözcüsüne dönüştü. Suriye iç savaşı, zoraki üretilen Kobani ruhu ile PKK ve HDP açısından yeni hedefler ortaya çıkartırken HDP’nin Türkiye partisi olma iddiasından vazgeçişini de beraberinde getirdi.

2015 yılında yapılan seçimlerde HDP’nin aldığı oy desteğinin ardında Türkiyelileşme iddiası vardı. Seçimlere bu vaatlerle giren HDP bu yönde bir propaganda ile Kürtlerin bir kısmından oy almayı başarmıştı. Bölge halkı için ekmek ve su kadar öncelikli olan barış umudu HDP’ye toplum ve siyasette kazandırmış fakat ne yazık ki HDP tabandan gelen bu sahici desteği yarı yolda bırakmıştı. HDP’nin Suriye’deki gelişmeleri fırsat bilip pastadan pay almanın aktörü olmaya girişmesi ve bu amaç için PKK’yı destekleyerek uluslararası düzlemde onun propagandasını yapması, bölge halkı nezdindeki itibarını da bitirme noktasına getirdi. HDP’nin bu pozisyona gelmesi ve “Türkiye partisi” iddiası yerine “uluslararası taşeron örgüt” gömleğini giymesi onu Türkiye siyasetinin dışına itti.

HDP Siyaseti PKK Hendeklerine Gömüldü

HDP terör elbisesini giydikten sonra bölge halkını hendek kazmaya ve devlete karşı savaşmaya davet etmiştir. Fakat dikkat çekicidir ki HDP desteği yüksek olmakla birlikte sosyoekonomik durumun görece iyi olduğu bölgelerde hendekler yoktur. Çünkü parti bir yandan hala halkın desteğini canlı tutabilmek için demokrasi yalancılığı yapmaktadır. Kürtlerin farklı kesimlerine farklı vaatlerde bulunabilen HDP’nin toplum üzerinde oynadığı en tehlikeli oyun siyaset yaparken kendisini diğer siyasi partilere değil devlete karşı konumlandırmasıdır. Bölge halkının geçmiş acılarından nemalanan HDP, bir propaganda yöntemi olarak bölgedeki Kürtleri devlet ve siyasetin kendilerine karşı acımasız olduğuna inandırmaya çalışarak bunun için polis ve askerle ilgili yeni şehir efsaneleri de üretmektedir. Fakat bu efsaneler eskisi kadar rağbet görmüyor. Bunun nedeni ise hem HDP’nin hendek siyasetinin çıplaklığı hem de devletin bölgeye yaklaşımındaki değişiklik ve son terör temizliğinde kullandığı ince ayardır.

HDP konusundaki kafa karışıklığını gideren faktörlerden biri de bölge halkını savaşın içine oturtan hendeklerdir. Kürtler HDP’ye sahip çıktığı anda hendeklere ve PKK’nın kendilerini ateşe atan acımasız savaşına da sahip çıktığını ve bunun da doğru bir yöntem olmadığını anlamış görünüyor. Kürtlerin gözünde HDP Türkiyelileşme konusunda başarısız olmuştur. HDP’nin partnerliğini yaptığı PKK ise bölge halkının gözünde içeride azılı bir terör örgütü; dışarıda ise kandırılan ve kullanılan bir taşeron örgüttür.

Kürtler HDP’nin Demokrasi Söylemine İnanmıyor

Buna rağmen halkı devlete karşı örgütleyecek irili ufaklı girişimler bugün de devam etmektedir. Hala eski propaganda yöntemleri kullanılarak halkın gözünde çeşitli ideolojilerden devşirilen kavramlarla demokrasi havarisi gibi görünme hedefi güdülmektedir. Bölgede yapılan saha çalışmalarına bakıldığında Kürtlerin devlete ve siyasi partilere güvenini en alt seviyede tutmak için çeşitli taktiklere başvurulduğu görülmektedir. Buna rağmen birçok bölgede kayyum atanan belediye başkanlarının çok iyi çalışması ve yaraları sarmak için hizmete odaklanmaları devlete güven konusunda oldukça pozitif etki yapmaktadır.

Bölgede devam eden terörle mücadele, HDP’li siyasetçilerin demokrasi ve özgürlük yalanları ve PKK şiddeti sonucunda oluşan yeni atmosferde bölge halkının HDP’ye bakışı büyük ölçüde negatif hale gelmiştir. Bu tutumun hem devlete hem de HDP’li olmayan siyasi aktörlere pozitif bir bakış olarak yansıması için özellikle yerel siyaset alanında incelikli bir çaba gerekmektedir.

Bu anlamda devletin yakın dönemde Kürt meselesinde paradigma değişikliğine gitmesini beklemek yerine demokrasi-özgürlük-güvenlik üçgeninde dengeli bir yol tutturularak bölge halkının ihtiyaçları ve beklentilerine odaklanılması gerekir. Kürtlerin büyük bir bölümünün baştan beri sözü edilen olaylarla başa çıkma yolları, örneğin HDP’den desteğini büyük oranda çekmesi, bu alanda yapılacaklara ilişkin en önemli ipucudur. Öncelikle zamanlama çok önemli ve terör örgütlerinin gücünün kırıldığı dönemler bu açıdan hayatidir. PKK’nın iyice zayıfladığı koşullarda bölge halkı ile konsensüs kanallarını sonuna kadar açık tutmak ve yerel siyasete odaklanmak demokrasi alanını genişletecek adımlardır.

Yerelde Etkili Siyaset Yapılmalı

Kürtlerin HDP’ye oy kazandıran “Türkiyelileşme” iddiası yabana atılmamalı ve anahtar bir kavram olarak elde tutulmalıdır. “Refah seviyesi”, “gelişme” ve “ilerleme” gibi kavramlar tüm Türkiye’de olduğu gibi Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde de itibar görmektedir. Bölge halkına vadedilecek daha iyi bir gelecek, bu aşamadan sonra terörle mücadelenin önemli bir adımı olacaktır.

Bölge halkının oyları arasında sosyoekonomik nedenlerden kaynaklanan ciddi farklılıklar var ve bunlar göz ardı edilmemelidir. Ayrıca HDP’nin hendek siyaseti bölge halkını bir kere daha mağdur etmiştir ve hendek açılan yerlerde ticari ve sosyal hayat bitmiştir. Yerelde yapılacak etkili siyaset bölge insanını terörle mücadeleye karşı seferber edecek en önemli adımlardan biridir. Bundan dolayı terörün vurduğu bölgelerde siyasetçilerin de titizlikle seçilmesi gerekir.

PKK, HDP ve uzantılarının bölge insanını terörize etme girişimleri kolay bitecek gibi değildir. PKK’nın Türkiye’den insan devşirebilme kapasitesini önemli oranda yitirdiği ve HDP’nin PKK propagandasının minimize edildiği bu dönemde atılacak adımlar bu açıdan hayati önem taşıyor.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası