Ugetam
Kriter > Siyaset |

HDP’ye CHP Desteği


Doğu ve Güneydoğu’da kayıplar yaşayan HDP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirler de dahil olmak üzere CHP’nin güçlü olduğu yerlerde oylarını önemli oranda artırdığı görülmektedir.

HDP ye CHP Desteği

Türkiye 24 Haziran günü siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden birini geride bıraktı. Birçok değişkenin farklı düzeylerde etkili olduğu bu seçimler her parti için ayrı mesajlar içeren sonuçlar ortaya çıkardı. Öte yandan 24 Haziran seçimleri 2000 sonrasında gerçekleştirilen tüm genel seçimler arasında yüzde 86,2’yle en yüksek katılımın sağlandığı seçim olarak kayıtlara geçti. Bu oran seçmenlerin 24 Haziran seçimlerini ne denli önemsediğini açık bir şekilde göstermiştir. Buna paralel olarak yüksek katılım oranıyla gerçekleştirilen bu seçimler “temsil ve meşruiyet” bağlamında da son derece sağlıklı sonuçlar ortaya koymuştur.

Seçim öncesi dönemde seçim barajı tartışmalarıyla gündemde olan HDP 24 Haziran genel seçimlerinin görece kazananlarından biri olmuştur. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde milliyetçi Kürt siyasi geleneği içerisinde seçim barajını aşarak Mecliste temsil fırsatı elde eden ilk parti olan HDP bu başarısını 24 Haziran seçimlerinde de tekrarlamış ve yüzde 11,7 oranında oy alarak 67 sandalye kazanmıştır. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP ve partinin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş için aynı başarıdan söz etmek mümkün değildir. Öyle ki Demirtaş 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 9,76’lık oy oranının altına düşmüş ve yalnızca yüzde 8,4 oranında oy alabilmiştir.


Etiketler »