Kriter > Siyaset |

İlk Oyu En Az “Duyarlı” Olanınız Atsın


Sahte duyarlılık temaşası sayesinde Kaz Dağları’nda milyonluk villa sahibi olan meşhurlar ile otobüslerle Kaz Dağları’na taşınan lümpenlerin sınıfsal farklılıkları silikleşiyor.

İlk Oyu En Az Duyarlı Olanınız Atsın

Türkiye’nin tecrübe ettiği siyasi ve toplumsal dönüşümü –başka birçok göstergenin yanında– siyaset diline hakim olan büyük anlatılardan okumak da mümkündür. Dönüşümün ve dönüşüme karşılık üretilen büyük anlatıların 90’lardan sonraki versiyonları hafızalarımızda canlılığını koruyor. Merhum Necmettin Erbakan’ın başbakanlığıyla görünür olan siyasi ve toplumsal dönüşüme karşılık olarak 28 Şubat sürecinde “irtica” ve “Türkiye, İran olmayacak” anlatısı tedavüle girmişti. Refah Partisi’nin yükselişiyle ülkede irticanın hüküm süreceği iddia edilmiş ve Türkiye’nin İran gibi teokratik bir otoriterliğe dönüşeceği korkusu topluma hakim kılınmıştı. Ne bu büyük anlatıyı üretenler ne de ona inananların konuştukları konu hakkında pek bir fikri yoktu. Gerçeği perdeleyen büyük anlatıları üretmek için Türkiye ile İran’ın dini, kültürel, etnik, siyasi ve tarihi farklılıkları hakkında çok da bilgi sahibi olmaya gerek yok. Birkaç parametredeki yüzeysel benzerlik büyük anlatıyı kurmak için yeterli.

<

Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası