Kriter > Siyaset |

İngiltere’de FETÖ Yapılanması


Örgütün İngiltere yapılanmasının Gülen’in 1993’te kamuoyundan gizli şekilde Londra’yı ziyaret etmesinden sonra başladığı bilinmektedir. Faaliyetler 11 Eylül sonrasında “ılımlı İslam” projesi kapsamında yoğunlaşmıştır.

İngiltere de FETÖ Yapılanması

İngiltere, Almanya’dan sonra FETÖ’nün Avrupa Kıtası’nda en aktif olduğu ülke konumundadır. 1990’larda bu ülkede yapılanmaya başlayan örgütün ada genelinde okul, yardım derneği, kültür merkezi, düşünce kuruluşu, lobi örgütü ve öğrenci evlerinden oluşan geniş bir ağı ve 100 milyon pound civarında maddi kaynağı bulunmaktadır. 1990’lar ve 2000’lerde İngiltere’de eğitim ve diyalog kisvesi altında kendisine geniş bir hareket alanı açan örgüt 15 Temmuz darbe girişimini takip eden süreçte Almanya ile birlikte İngiltere’yi örgüt üyesi iş adamı, akademisyen ve gazeteciler için yeni “sığınma” merkezi haline getirmiştir.

FETÖ’nün İngiltere’deki Geçmişi

FETÖ’nün bu ülkedeki yapılanmasının geçmişine bakıldığında öncelikle 1990’larda izlenen dışa açılım stratejisi çerçevesinde örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in 1993’te kamuoyundan gizli şekilde Londra’yı ziyaret ettiği ve bu ülkede örgüt faaliyetlerini başlattığı bilinmektedir. İlk etapta Londra’nın kuzey kesiminde ikamet eden yoğun Müslüman Türk diasporasını hedef alan örgüt zaman içerisinde Anadolu Müslümanları Vakfı, Yardım Zamanı Derneği, Koza Kadınlar Derneği ve Mevlana Camii gibi kuruluşları devreye sokarak dini ve kültürel faaliyetlere ağırlık vermiştir. Örgütün dünya genelinde kendisini “eğitim işlerine adayan masum bir sivil toplum hareketi” olarak tanıtma yolunda güç kazanmasına imkan sağlayan eğitim kurumları da Gülen’in ziyaretinden hemen sonra açılmaya başlanmıştır. Bunun için örgütün bu ülkedeki kurucu kadroları 1994’te Eksen Eğitim Vakfı’nı kurarak zaman içerisinde ülke genelinde kırka yakın şube açmıştır.


Etiketler »