Kriter > Siyaset |

İstanbul Seçiminin Muhtemel Sosyal Dinamikleri


Dikkatle kaydedilmesi gereken ilk nokta Türkiye’nin köyden şehirlere göç olgusunu uzun süre önce büyük ölçüde tamamlamış olmasıdır. Dolayısıyla artık şehirli talepler çok daha belirleyicidir.

İstanbul Seçiminin Muhtemel Sosyal Dinamikleri

23 Haziran’da yapılan İstanbul büyükşehir belediyesi seçiminde sandıktan Millet İttifakı adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu yüzde 54 oy oranıyla birinci çıktı ve İstanbul’un başkanı oldu. Sonuç ve sonrasında yaşanan demokratik olgunluk Türkiye’de başarıyla işleyen bir demokrasi geleneğinin olduğunu bir kez daha teyit etti. Türkiye gücünü de sahip olduğu bu demokrasi geleneğinden almaktadır. Batı’nın kendisi için zorunlu, Ortadoğu halkları için ise lüks gördüğü demokrasiyi Türkiye kendi tarihsel akışında yaşatabilmektedir.

İstanbul seçim sonuçlarını belirleyen siyasi dinamikler bulunmaktadır. Siyasal açıdan Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrasında “ittifaklar” yeni bir bağlam getirmektedir. Artık her toplumsal grup ve kesim değerlidir. Bu durumda “sosyal ve siyasal katılım süreçleri” çok daha önem kazanmıştır. Yapılan iş, kampanya ve projelerin parçası olmak şeklinde katılımın yeni boyutları ortaya çıkmaktadır. Örneğin kendilerini değerli hissedip becerilerini geliştirdikleri interaktif “yatay katılım” veya “yaratıcı katılım” modelleri gençler için çok daha önemlidir.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası