Kriter > Siyaset |

İstanbul Seçimlerinde Ne Oldu?


Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Nisan’da Moskova’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada “Bizim YSK’ya gidişimiz sandıktaki örgütlü müdahaleye yöneliktir” ifadelerini kullandı.

İstanbul Seçimlerinde Ne Oldu

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük oy usulsüzlüğü 31 Mart yerel seçimlerinde yaşandı. İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde görevli sandık kurulu başkanı ve memurlar ile ilçe seçim kurullarında görevli Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkilileri AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım’ın oylarını sistematik bir şekilde düşürdü.

Binali Yıldırım’ın oylarının hem sandık başında hem de ilçe seçim kurullarında çalındığı tespit edildi. Sandık başkanı ve memurlar seçim sandık tutanakları üzerinde oynadı. İstanbul’daki sandıkların yüzde 10’unun yeniden sayılmasıyla Binali Yıldırım’ın 15 bin 679 oyunun çalındığı tespit edildi. İstanbul’da AK Parti’nin oylarının yüksek olduğu ilçelerde birçok sandıkta Yıldırım’ın aldığı yüksek oyların organize bir şekilde YSK sistemine hatalı girildiği tespit edildi. Binali Yıldırım’ın oylarını düşürmek için iki farklı seçim sandık tutanağı bile hazırlandı. Yasalara göre oy kullanması yasak olan ve “kısıtlı seçmen” olarak ifade edilen kişiler bile sandıkta sandık kurulu başkanı olarak görev yaptı.

 

Nasıl Oldu?

Sandık kurulu başkanı ve memurlar İstanbul’un her ilçesinde birçok sandıkta Binali Yıldırım’ın yüksek oyunu seçim sandık tutanağına “sıfır oy”, “bir oy” ve “iki oy” olarak işledi. İstanbul’da örneğin Arnavutköy ilçesi Yavuz Selim Mahallesi 1487 No’lu sandıkta iki sandık seçim sonuç tutanağının hazırlandığı tespit edildi. Binali Yıldırım’ın oyu seçim sandık tutanağına 182 oy olarak yazıldı. Yıldırım’ın 182 oyu yeni hazırlanan sahte seçim sandık tutanağına 1 oy olarak yazıldı. Oy sayım döküm cetvellerinin 5 bin 388’inin mühürsüz, 694’ünün imzasız ve 211’inin de boş olduğu tespit edildi. İlçe seçim kurulunda görevli YSK yetkilileri de seçim sandık tutanağında doğru işlenen verileri YSK sistemine hatalı girdi.

YSK yetkilileri Binali Yıldırım’ın yüksek oyunu Ekrem İmamoğlu’na, İmamoğlu’nun oyunu Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mustafa İlker Yücel’e kaydırdı. Vatan Partisi adayının “sıfır” veya “bir oy”u Binali Yıldırım’a aktarıldı. Sandık kurulunda görevli kişiler ile YSK yetkililerinin organize çalışmasıyla Yıldırım’ın oyları çalındı.

 

Açıklama Sonrası

AK Parti İstanbul Başkanlığı’nda sandıklarda görevli müşahitlerden gelen sandık seçim tutanakları sisteme yüklendi. 31 bin 124 sandıktan gelen ve sisteme yüklenen veriler Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu’nun önünde olduğunu gösterdi.

Bunun üzerine Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda açıklamada bulundu. Yıldırım “İstanbul’da seçim sayımları gayriresmi sonuçları 31 bin 124 sandıkta tamamlanmış bulunuyor. Bu sonuca göre İstanbul’da seçimi kazandık. Bu süreçte İstanbul halkının bize verdiği yetki için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım’ın bu açıklamasının ardından ilginç gelişmeler yaşandı. YSK sisteminde AK Parti’nin ilçe belediye başkanı ve il genel meclisi üyelerinin oyları yüksek iken Binali Yıldırım’ın oylarının ciddi anlamda düştüğü gözlendi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak sandıklarda görevli müşahitlerden sorumlu ilçe temsilcilerini il başkanlığına çağırdı. 1 Nisan sabahı 05.00’da AK Parti’nin ilçelerden sorumlu temsilcilerinde bulunan seçim sandık tutanakları ile YSK sistemine girilen veriler arasında farklılık tespit edildi. AK Parti’nin ilçe belediye başkanı ve il genel meclisi üyelerinin oylarının yüksek olduğu sandıklarda Binali Yıldırım’ın oylarının “sıfır”, “bir” veya “iki” şeklinde çıktığı tespit edildi.

AK Parti Kızılcahamam Kampı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İstanbul seçimleriyle ilgili sonuçları sonuna kadar takip edeceğiz. Biz İstanbul ve Ankara’da kaybetmedik, tam tersine seçimi kazandık” dedi, 27 Nisan 2019

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda 1 Nisan’da olağanüstü hareketlilik yaşandı ve öğle vakti avukatlar toplantıya katıldı. Sandık müşahitlerinin tuttuğu oy sayım cetveli ve seçim sandık tutanakları tek tek incelendi. Sandıklarda görevli sandık kurul başkanı ve memurların listesi analiz edildi. AK Parti’nin hukukçu kurmayları Binali Yıldırım’ın oylarının organize çalındığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu, İstanbul İl Seçim Kurulu ve YSK’ya başvuruda bulunma kararı aldı.

 

Maltepe ve Büyükçekmece

Maltepe’de sandıkta görev yapan 712 kişinin memur olmadığı tespit edildi. İlçe dışından sandıkta görev yapan ve memur olmayan 962 kişiden 573’ü yasalara aykırı şekilde sandık başkanı olarak görevlendirildi.

Büyükçekmece’de 24 Haziran ile 31 Mart seçimleri arasında sekiz ayda 3 bin 92 kişinin seçmen kaydının silindiği tespit edildi. 3 bin 92 seçmenin yaklaşık bin 500’ü AK Parti’ye kayıtlı seçmendi. Yeni seçmenlerin adreslerinin boş arsa, bitmemiş inşaatlar ve hiç oturulmayan yerlerde gösterildiği tespit edildi. Büyükçekmece’de seçmen kayıtları üzerinde oynayan Mehmet Özgür Samanlı Belediyesinde zabıta olarak çalışırken personel azlığı iddiasıyla Büyükçekmece Belediyesi tarafından Büyükçekmece İlçe Nüfus Müdürlüğünde görevlendirilmiş. Samanlı ilçede sahte seçmen kaydı yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediye başkan yardımcıları Başak Sancar, Nuraydın Sak, Ömer Kazancı, Mehmet Başaran ve Adem Yazır’ın “resmi belgede sahtecilik” ve “298 sayılı Yasa’ya muhalefet” suçlarını işlediği iddiasıyla şüpheli olduğu öğrenildi.

Büyükçekmece’de ikamet eden Alper Uygun AK Parti’ye kayıtlı üye olduğunu, 24 Haziran seçimlerinde oy kullandığını, kaydı silindiği için hem kendisi hem de ailesinin 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamadığını söyledi. Uygun “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorum ama bir Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) adresim yok. Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandık ama yerel seçimlerde yapılan operasyondan dolayı ne ben ne de ailem oy kullanamadı. Bunun üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına suç durusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Sandık başındaki 19 bin 623 kişi kamu görevlileri arasından seçilmedi. 31 bin 280 sandık başkanından 6 bin 539’u ve 31 bin 280 sandık kurulu memur üyesinin 13 bin 84’ünün kamu görevlisi olmayanların arasından belirlendiği tespit edildi. Maltepe ilçesinde sandık kurulu başkanı ve kurul üyesi kişilerin memur olmamasına rağmen sandıklarda görev alması dikkat çekiyor.

Maltepe’de sandıkta görev yapan 712 kişinin memur olmadığı tespit edildi. İlçe dışından sandıkta görev yapan ve memur olmayan 962 kişiden 573’ü yasalara aykırı olarak sandık başkanı olarak görevlendirildi. Sandıklarda asil üye olan 389 kişi de memur değildi.

Maltepe Belediyesinde şoför olarak çalışan İ.K. ve büro işçisi C.K. sandık kurul başkanı olarak görev yaptı. A.A. isimli kasiyer Maltepe 1025 No’lu sandıkta sandık kurul başkanı oldu. Birinci Ordu Komutanlığında şoför ve garsonun, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde temizlik görevlisinin, Maltepe Açık Cezaevinde görevli şoförün sandık kurulu başkanı yapıldığı belirlendi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde berber, Türkiye İstatistik Kurumunda anketör olarak görev yapan kişiler yasalara aykırı olmasına rağmen sandıklarda asil üye yapıldı. Maltepe’de sandık kurullarında dört muvazzaf askerin görev yaptığı tespit edildi. Hakkari’de görev yapan uzman çavuş A.O.’nun seçim günü Maltepe ilçesindeki sandık kurulunda görev yaptığı öğrenildi. CHP’nin hissedarı olduğu İş Bankası çalışanlarının yasalara aykırı olarak sandık kurulu asil üyesi olarak görev yaptığı tespit edildi.

İstanbul Sancaktepe’de de CHP’den milletvekili ve belediye başkan aday adayı olmak için istifa eden Ülkü İlkokulu müdür yardımcısı ve sınıf öğretmeni olan Hüseyin Kılıç’ın da İlçe Seçim Kurulu üyesi yapıldığı tespit edildi. Kılıç’ın üyesi olduğu kurul CHP’nin itirazı üzerine Sancaktepe ilçe belediye başkanlığı oylarının tekrar sayılmasına karar vermişti. Aynı kurul AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayları oylarının tekrar sayılması talebini ise reddetmişti.

YSK, sandık başkanı ve kurulda görev yapacak asil üyenin ilçede görev yapan ve kamuda hizmette bulunmuş kişiler arasından seçilmesi gerektiğine yönelik genelge yayımlamıştı.

 

AK Parti’nin Talebi

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 39 ilçede oyların yeniden sayılması talebinde bulundu ve İstanbul İl Seçim Kuruluna başvurdu. AK Parti Büyükçekmece’de de seçmen kayıtlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle ilçe seçiminin iptalini istedi.

İstanbul İl Seçim Kurulu Çatalca, Silivri, Maltepe ve Çekmeköy’de tüm oyların, Kartal ve Ataşehir’de ise sadece ikinci ilçe seçim kurullarındaki oyların tamamının yeniden sayılmasına karar verdi. Kurul tüm ilçelerde de geçersiz oyların sayılmasını istedi.

İstanbul’daki sandıkların yüzde 10’unun yeniden sayılmasıyla Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark 29 bin 408’den 13 bin 729’a indi. Maddi hatanın yüzde 89’unun AK Parti, yüzde 11’nin ise CHP aleyhine yapıldığı tespit edildi.

CHP-İYİ Parti ve HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 1 Nisan sabahı CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki açıklamada Binali Yıldırım’la arasında 29 bin 408 oy fark olduğunu iddia ederek seçimi kazandığını savunmuştu.

 

Usulsüzlükler Araştırılacak

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle YSK’ya başvurdu. AK Parti 41 bin 132 seçmen arasında 2 bin 308 kısıtlı, hayatta olmayan bin 229 kişi bulunduğunu; 10 bin 290 seçmenin hem cezaevleri hem de başka seçmen listelerinde oy kullandığını iddia etmişti. Ayrıca İstanbul seçmen listesinde kayıtlı 5 bin 287 hükümlünün oy kullandığını, İstanbul’daki yerleşim yeri adresi “cezaevi” olan 236 seçmen ile İstanbul genelinde 18 yaşının üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin de seçmen listelerine kaydedildiği iddiasını YSK’ya taşımıştı.

Ara kararlarda 41 bin 132 seçmen, memur olmayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri, iddiaya konu diğer seçmenlerin durumlarının araştırılması kararlaştırıldı. Kurul ara karar gereklerinin beş gün içinde ilgili seçim kurulları tarafından kurul halinde toplanarak yerine getirilmesine oy birliğiyle karar verdi. Kurul MHP’nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili de ara karar verdi. Maltepe İlçe Seçim Kurulundan da MHP’nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaları beş gün içinde araştırmasını istedi. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel Kurulun İstanbul seçimlerine ilişkin 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasına ilişkin ara karar verdiğini bildirdi.

 

Erdoğan’ın Açıklaması

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 8 Nisan’da Moskova’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada YSK AK Parti aleyhine bir karar verirse başka başvurulabilecek bir hukuki merciin olup olmadığına ilişkin sözlere “Örgütlü müdahalenin içinde savcılıklara duyurular var, o ayrı bir konu. Zaten savcılıklar bunun da gereğini o delillere dayalı olarak yapacaktır. İşin o boyutu ayrı. Bir de sandıkta hırsızlıklar var. Bizim YSK’ya gidişimiz sandıktaki örgütlü müdahaleye yöneliktir. Her iki kanaldan bu yürütülecektir. Temennim odur ki en ideal şekilde noktayı koyarız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Rusya dönüşünde de “Son yasal düzenlemeyle sandık başkanları kamu görevlilerinden oluşur. İstanbul’da, bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üyeleri. Arkadaşlarımız bunları tespit etmiş durumda. Tabi bunlar, şaibe getiriyor. Samimi bir bakış olsa, bu iptale götürür” sözlerine yer verdi.

 

“Sandıkta İç Edilmiştir”

AK Parti Adayı Binali Yıldırım 15 Nisan’da AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada “Oylar sandıkta iç edilmiştir. Bu kadar açık… Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. İstanbullunun verdiği oyun kaybolmaması, iç edilmemesi için mücadele veriyoruz. Bunun dışında başka bir amacımız yok. Bu insanlar fedakarlık yaptı, oy verdi. Oylarının istedikleri şekilde yerine gidip gitmediğinden emin olmaları lazım. Sonuç ne olursa olsun sonuna kadar da bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası