Kriter > Siyaset |

Kötü Gün Dostu Türkiye


Koronavirüsle mücadele sırasında nisan sonuna kadar yaklaşık 90 ülkenin yardım talebinde bulunduğu Türkiye, 40’tan fazla ülkeye yardım gönderdi. Birçok ülkenin korsanlık ve haydutluk benzeri yöntemlerle birbirlerinin tıbbi malzemelerine el koyduğu bir süreçte, Türkiye bu kadirşinas tavrı ile sadece ülke yöneticilerinin değil halkların da gönlünü kazandı.

Kötü Gün Dostu Türkiye
Yeni tip koronavirüsle mücadelede İngiltere’ye 84 tonluk koruyucu ekipman sevkiyatı yapıldı, 22 Nisan 2020

Dünya ülkeleri, koronavirüs salgını sonrası birbirinin elindeki tıbbi malzemeleri gasp etme çirkinliğine kadar düştü. Avrupa’da tanesi 8 avroya satılan, ABD’de hiç bulunamayan maskeyi halkına ücretsiz dağıtan Türkiye ise sürecin örnek ülkesi oldu. Avrupa Birliği’nin sırt çevirdiği İspanya ve İtalya’ya sahip çıktı. Dünyada maske savaşları yaşanırken ücretsiz olarak 43 ülkeye yardım malzemesi gönderdi. Dünya halklarının sevgilisi haline geldi.

Hollywood’un yıllardır değişmeyen klişesidir. Tüm dünyayı tehdit eden kıyamet senaryolarında düşman (uzaylı, virüs) ilk dalga saldırıyı gerçekleştirdikten sonra dünya ülkeleri ABD önderliğinde birleşir. Tam da bu sırada din farkı olmadan dualar edilir. İsrailli ile Filistinli bile ortak amaç doğrultusunda yan yana getirilir ve dünya kurtarılır. Ancak işin aslı şu ki, Hollywood bize yalan söylemiş. Koronavirüs salgını döneminde ülkelerin birleşmek, yardımlaşmak şöyle dursun, normal şartlarda diplomatik krizlere hatta savaşa sebep olacak haydutluklara çok kolay başvurabildiğini gördük. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Koronavirüs salgını sonrası dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözünün haklılığı ortaya çıkıyordu. Çünkü dünya, pandemi esnasında bildiğimiz tüm ezberleri bozan tepkiler gösteriyordu.

 

Maske Savaşları

İtalya’nın maske siparişleri Çekya ve Almanya tarafından alıkonulurken, Almanya’nın 6 milyon maskesi Kenya’da hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. İsrail, normalde düşman diye tanımladığı bir ülke ile MOSSAD üzerinden kontak kurup gizli bir operasyonla yüzbinlerce tanı kiti elde etti. Fransızların Çin’e verdiği tonlarca sipariş kargoya yüklenmek üzereyken ABD tarafından 3 katı para ödenerek satın alındı. ABD benzer yöntemle Kanada’nın siparişlerini adeta gasp etti. Brezilya haftalarca uğraşsa da Çin’den tıbbi malzeme alamadı. Çin birçok tıbbi malzemenin ülkeden çıkışını yasakladı. İtalya, Yunanistan ve Tunus’un tıbbi malzemelerine el koydu. ABD’de ise Massachusetts eyaletinin satın aldığı 3 milyon maskeye, New York limanında federal hükümet kurumu tarafından el koydu.

ABD’de yaşananlar gerçekten de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının göstergesi gibiydi. Daha bir ay öncesine kadar dünyayı krize sürüklemek pahasına gerçekleşen ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı bambaşka bir hal aldı. New York Valisi Andrew Cuomo, 17 bin solunum cihazına ihtiyaçları olduğunu açıklarken tüm girişimler sonucunda sadece 50 adet bulduklarını çaresizce söyledi. Çin hükümetinin araya girmesiyle bin solunum cihazının New York’a gönderilmesi sonrası ise Çin’e teşekkür üstüne teşekkür etti.

 

İspanya'ya gönderilen tıbbı malzemeler

İngiltere’de Gündem Türkiye'nin Yardımı

İngiltere'de ise durum daha da karmaşıktı. 18 Nisan’da koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının koruyucu malzeme stokları neredeyse tamamen tükendi. Ülkede hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 80'i geçti. Eğitim Bakanı Gavin Williamson Türkiye'den gelecek olan malzemeler sayesinde sağlık çalışanlarına 400 bin koruyucu kıyafet dağıtabileceklerini söylerken Türkiye'den yeni siparişler vermeleri gerektiğini de belirtti. Kültür Bakanı Oliver Dowden da İngiliz Devlet Televizyonu BBC'ye yaptığı açıklamada Türkiye'den gelecek paketin kısa sürede ulaşmasını umduklarını açıkladı. BBC gün boyunca Türkiye’den gelecek paketin durumuyla ilgili altyazı geçti. Ulusal Sağlık Servisi Başkanı Niall Dickson ise Türkiye’den gelecek olan paketi zamanında getiremezlerse koruyucu malzeme kalmayacağını ve bu durumda doktorlara tedavileri sonlandırmaları gerektiğini söyleyeceklerini duyurdu.

Dünyada tüm bu kaos ve canhıraş reflekslerle atılan tehlikeli adımların yanında Türkiye tüm sakinliği ile önce kendi yurttaşına ardından da ihtiyacı olanlara yardım eli açarak kolay unutulmayacak işlere imza attı. Ülkelerin normalden 8-10 kat fazla para ödeyerek birbirlerinin elinden çaldığı malzemeler Türkiye tarafından ihtiyacı olan ülkelere ücretsiz olarak gönderildi.

 

Karanlığın Ardı Güneş

Salgın henüz dünyanın batısına ilerlememişken ilk yardım paketini Çin’e gönderen Türkiye için Çinli vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulunmuştu. Yardımın yönü İtalya ve İspanya’ya çevrildiğinde ise bu jeste ilk teşekkür NATO’dan geldi. Yardım kutularının üzerine İspanyolca ve İtalyanca olarak yazılan Hazreti Mevlana’nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var" sözü iki ülkenin sosyal medyasında gün boyu paylaşıldı. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Genelkurmay Başkanı Miguel Angel Villarroya, İspanya'nın NATO Daimi Temsilciliği, Türkiye’ye teşekkür mesajları gönderdi. İspanya Savunma Bakanlığı Savunma Politikaları Genel Müdürü Tümgeneral Figuero ise "Türk halkı, İspanyol halkıyla dayanışma gösterdi. Minnettarız, teşekkür ederim" ifadesini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Twitter'dan Türkiye’nin yardım götüren uçağının fotoğraflarını paylaşarak, "Bugün Türkiye'den İtalya'ya yönelik büyük bir dayanışma jesti geldi" mesajını paylaştı. Türkiye’nin İtalya'ya gönderdiği tıbbi malzemeleri taşıyan uçağı Practica di Mare Hava Üssü'nde karşılayan Di Maio, "Bugünkü yardım bizim için çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na ve bütün Türk halkına dayanışması için teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Çavuşoğlu da mevkidaşına, "Dostlar kara günler içindir" mesajını gönderdi.

İtalya'ya Türkiye’den gönderilen tıbbi malzemeler için 10 yaşındaki İtalyan çocuk Ernest Gabrielle Scrocchi ise "Türk halkına ve Türk devletine İtalya’ya yaptıkları bu yardım için teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler Türkiye, teşekkürler Türk halkı" mesajıyla sosyal medyada büyük ses getirdi.

Türkiye’nin en çarpıcı yardımı ise İngiltere’ye gerçekleşti. Avrupa’nın “Hasta adam” tabirini İngiltere için kullanmaya başladığı dönemde İngiltere ve halkının en minnettar olduğu yardım yine Türkiye’den geldi. Hastanelerinde ekipman kalmayan İngiltere’ye Koca Yusuf, yaklaşık 400 bin adet N-95 maskesi, cerrahi maske ve koruyucu önlük içeren ekipman taşıdı. Ülke çapında hastanelere dağıtılan yardımlar da yine Mevlana’nın aynı sözleri yer aldı. Bu yardım sonrası İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Ulusal Sağlık Komitesi ayrı ayrı teşekkürlerini gönderdi. İngiliz basını da özellikle kargo uçağımız Koca Yusuf ve Mevlana mesajı üzerinden günlerce konuyu gündemde tuttu.

 

Türkiye’nin Küresel Çaptaki Yardımları

90 Ülke Yardım İstedi

Türkiye’nin İtalya, İspanya, İngiltere’ye yaptığı yardımlar büyük yankı uyandırırken bu yardımlar bazı kesimlerin “Her ülke ekipman bulmaya çalışırken biz neden dışarıya yolluyoruz” sorularını da beraberinde getirdi. Cevap basitti. Başkan Erdoğan “Dostlarımızı bu sıkıntılı günlerinde yalnız bırakmamak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” demişti. Ve Türkiye yardımlarını genişlettikçe ülkemizin kapısını çalan da arttı. Mart sonunda Türkiye’den yardım talep eden ülke sayısı 69 olurken nisan ortasında bu rakam 80, nisan sonunda ise 90’a çıktı. Gelen her talebe karşılık veremese de bu istekleri bir düzene koyan Türkiye nisan sonuna kadar 55 ülkeye yardım göndererek dünyanın uluslararası korsanlık, haydutluk gibi yöntemlere başvurduğu bir dönemde parmakla gösterilen örnek ülke oldu. Öyle ki Brezilya, Çekya, Belçika gibi ülkelerde halk, hükümetlerinin yeterli çabayı göstermediğini söyleyerek Türkiye’den yardım talep etmeye başladı.

Tüm dünyayı çaresiz bırakan böylesine büyük bir afette Türkiye’nin adının dünyada gündeme gelmesi hem içeride hem dışarıda bazı kesimleri ise yine rahatsız etti. “Kendi vatandaşına maske dağıtamayan devlet yurt dışına niye malzeme gönderir” şeklinde gerçeği yansıtmayan sözler ortaya atıldı. Oysa İngiltere, ABD maske bulamazken, Fransa halktaki maskelere el koyarken Türkiye her eve haftada beşer maske dağıtıyordu. Yunan medyası ise “Erdoğan, Osmanlı topraklarını ihya ediyor” diyerek içerisindeki korkuyu dile getiriyordu.

İrlanda’dan gelen bir mesaj ise Yunanlıların korkusunun çok da yersiz olmadığını gösterir nitelikteydi. Abdülhamit Han, 1845’teki kıtlıkla İngiltere’den erzak yardımı alamayan İrlanda’ya iki gemi erzak göndermiş, bunun üzerinde Osmanlı Devleti'nden gelen yardımlar sayesinde hayatta kalan Droghedalılar, yardım gemilerinin taşıdığı ay yıldızlı sancağı futbol takımı armalarına taşımışlardı. Türkiye’den İrlanda’ya giden koronavirüs yardımı sonrası Drogheda, Osmanlı’nın yardımını hatırlatarak Türkiye’ye teşekkürlerini gönderdi.

Türkiye, salgın süresince İrlanda, İngiltere, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, İspanya, İtalya, Sudan, İran, Çin, KKTC, Ukrayna, Filistin, Ermenistan, İsrail, Lübnan, Karadağ, Sırbistan, Libya, Kolombiya, Bulgaristan, Gürcistan, Endonezya, Yemen, Romanya, Irak, Özbekistan, Sri Lanka, Macaristan, Uganda, Moğolistan, ABD, Meksika, Hırvatistan, Cezayir, Tunus, Somali, Afganistan, Pakistan, Kırgızistan, Gine, Azerbaycan ve Katar’a yardım eli uzattı. Bedava solunum cihazı için Çin’e minnet eden ABD, Türkiye’nin yerli solunum cihazını üretmesinin ardından Trump’ın Başkan Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından solunum cihazı üretiminde kullanılan bir ara parçayı istedi. Böylece ABD, Türkiye’nin yardım listesine eklenen son ülke oldu.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası