Kriter > Siyaset |

Kültür Cephesi Bu Topraklara Yabancı


Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, PKK ve FETÖ terörizmine karşı suskun kalan, Türkiye’nin emperyalist kuşatma altında ekonomik ve politik olarak sıkıştırılmasına tepki koymayan çevreler, Barış Pınarı Harekatı’na destek vermemek için ya sessizliğe gömülmüş ya da negatif bir pozisyon almıştır.

Kültür Cephesi Bu Topraklara Yabancı

Barış Pınarı Harekatı Türkiye’de bazı tiyatrocu, şarkıcı ve oyuncu kesiminin toplumsal duyarlılıktan ve yerli anlayıştan uzak kaldığını bir kez daha gösterdi. Batı tarafından sömürgeleştirilmiş toplumların bazı özelikleri bağımsızlığa kavuşmalarından sonra bile kolay kolay değişmemekte, sömürge hastalıkları düzeltilememektedir. Bu hastalıkların başında zihniyete ve kültüre dair genetik bozukluklar gelmekte, kalıtımsal olarak bu bozukluklar kuşaktan kuşağa aktarılabilmektedir. Bu bozuklukların başında da bu toplumların kültürel elitlerinde görülen özgüven sorunu ve yabancı hayranlığı gelmektedir. Bu özgüven sorunu sürekli kendi toplumuna Batılı sömürgecinin gözünden bakmak ve her meselede içinden çıktıkları toplumun kültürünü, tarihini, kurumlarını ve zihniyetini meselenin kaynağı olarak görme olarak tezahür eder. Yine yabancı hayranlığından kastedilen de herhangi bir yabancı değil bizzat Batı hayranlığıdır. Zira “yabancı” doğuluysa bu hayran olunacak değil aşağılanacak bir ötekidir.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası