Kriter > Siyaset |

Millet Bahçeleri: Şehir Hayatında Öze Dönüş


İnsana nefes almasını sağlayacak herhangi bir yeşil proje –özellikle de Millet Bahçeleri– ucu bucağı olmayan eleştirilerle yıpratılmak yerine bize kaybettiğimiz bahçeleri geri getireceği için desteklenmelidir.

Millet Bahçeleri Şehir Hayatında Öze Dönüş
Çorum Belediyesi tarafından 213 bin metrekarelik alana yaklaşık 50 milyon lira yatırımla kurulan ve içinde biyolojik arıtmalı gölet bulunan Kentpark, “Millet Bahçesi” olarak düzenlenecek.

Seçim beyannamelerinin vazgeçilmez vaatlerinden biri kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırılması. Bu vaadi vazgeçilmez kılan da kentleşmenin hızlanması ve kentlerdeki nüfusun artmasıyla ortaya çıkan nefes alma ihtiyacı. Yine vaadin vazgeçilmez oluşu gösteriyor ki betonlaşma ve yeşil alan eksikliği artık kronik bir sorun. Ne kadar artırılırsa artırılsın kentlerdeki yeşil alan miktarının yeterli gelmeyeceği de bununla beraber değerlendirilmesi gereken bir gerçek. İnsanın yeşile olan ihtiyacı sadece kentlere sıkışmasından mı kaynaklıdır sorusu bir yana kent yönetimine talip olan partilerin artık görmezden gelemediği bu talebin sadece bir vaat olmaktan öteye gittiği, gitmek zorunda olduğu bir dönemdeyiz.

Belediyeler kent içerisindeki park sayısını artırmak için birbirleriyle yarışıyor. Her ay hatta neredeyse her hafta yeni bir parkın açılışını yapan belediyeler mevcut. Ancak


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası