Kriter > Siyaset |

Milli Eğitimin Yapısal Sorunları


Toplum Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ekim’de açıklanacak üç yıllık planda ve bunu takip eden uygulamalarda yapısal çözüm önerilerini ve adımlarını beklemektedir.

Milli Eğitimin Yapısal Sorunları

Atanmasıyla beraber kamuoyunda olumlu bir hava oluşan yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk farklı vesilelerle açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanının eğitim camiasının içinden gelmesi, eğitimin sorunlarını bildiğine dair inanç, öğretmenler, okul yöneticileri ve toplumla kurduğu olumlu iletişim ve konuşmalarında eğitim camiasının gönlüne hitap etmesi bir umut oluşturdu. Bakanın kendisinin de belirttiği gibi “eğitimin kalitesi” noktasında yapısal sorunlar bulunmakta ve bunların çözümü için zaman gerekmektedir. Nitekim bakan Ekim’de içerisinde üç yıllık planını açıklayacağını belirtti.

Geçen süreçte Türkiye gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da 17-25 Aralık ve 15 Temmuz süreçleriyle FETÖ/PYD örgütünün sıkıntılarını yakından yaşadı. Son beş yıllık süreçte MEB yöneticileri bu yapıyla mücadelede bir irade ve başarı gösterdiler. Dershaneler, sınav sisteminin değişmemesi için gösterdikleri mücadele, yurt içi ve yurt dışı eğitim faaliyetleri, Bakanlıkta bulunan bu yapıya mensup kişilerin çokluğu, ellerindeki basın gücüyle Milli Eğitim yöneticileri ve politikaları üzerinde oluşturdukları baskı örgütün bakanlık üzerindeki yıkıcı faaliyetleriydi.


Etiketler »