Kriter > Siyaset |

Pençe Harekatı’nın Stratejisi, Kapsamı ve Hedefi


Pençe Harekatı istihbarat ve operasyon bağlamında milli imkanlarla yürütülmektedir. Herhangi bir müttefik tarafından istihbarat paylaşımı yapılmamaktadır. Ayrıca hiçbir şekilde yerel güçler harekata operasyonel destek vermemektedir.

Pençe Harekatı nın Stratejisi Kapsamı ve Hedefi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 27 Mayıs 2019’da Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde PKK terör örgütü unsurlarına yönelik başlattığı Pençe Harekatı ile terörle askeri mücadeleye sınır ötesinde coğrafi derinlik ve genişlik kazandırmaktadır. Harekat PKK’nın ana karargahı olan Kandil Dağı istikametinde derinleşmek, Avaşin-Basyan ve Zap bölgeleri ile İran sınırı istikametinde genişlemek suretiyle Irak topraklarında PKK ile geniş ve bütünleşik bir sahada mücadele alanı tesis etmek için kritik bir önem taşımaktadır. Bu bakımdan Pençe Harekatı Irak’ın kuzeyinde 11 Mart 2018’de başlatılan sınır ötesi harekatın devamı ve müteakip harekatların da hazırlayıcısı niteliğindedir.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası