Kriter > Siyaset |

PKK’nın Belini Kıran Operasyonlar


2018’de PKK’nın saldırı kapasitesinde yüzde 40’ın üzerinde azalmanın gözlemlenmesi Türkiye’nin terörle mücadelesinde görülen kararlılık, dönüşüm, süreç yönetimi, lider kadroya dönük angajman ve kamu diplomasisindeki üstünlükle ilgilidir.

PKK nın Belini Kıran Operasyonlar
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde piyade taburlarının komando taburlarına dönüşmesi ile terörle etkin mücadele yürüten kahraman komandolar, PKK'lı teröristlere adeta nefes aldırmıyor, 14 Ekim 2018, Şırnak

Türkiye 2015’ten bu yana farklılaşan, çoğalan ve şiddet kapasitesini artıran terör tehdidiyle çetin bir mücadele vermektedir. Bu süreçte PKK/PYD, DEAŞ, DHKP-C ve FETÖ gibi terör örgütlerinin ürettiği tehdit ülkenin kapasitesini zorlamış ancak mücadelede umutların yitirilmesine neden olamamıştır. Siyasi kararlılık ve halkın desteğiyle bütünleşen terörle mücadele güvenlik ortamındaki doğrudan müdahale araçlarıyla ivme kazanmış ve terör tehdidinden bir kısmını önemli ölçüde ortadan kaldırmıştır. Bir kısım terör tehdidinin etkisini azaltıp karşı etki oluşturmuştur. Etki şüphesiz terörle mücadele anlayışında meydana gelen değişim, teknolojik dönüşüm ve terörle doğrudan mücadele eden devlet kurumları arasındaki koordinasyonla sağlanmıştır.

Türkiye’nin terörle mücadelesi 2017’den sonra örgütlerin karakterleri ve kapasitelerine odaklanarak örgüt özelinde gelişmiştir. Bu bakımdan DEAŞ ve DHKP-C’nin kent merkezlerindeki hücre yapılanmalarına dönük istihbarat, kolluk ve özel operasyon uygulamalarında gözle görülür operatif üstünlük sağlanmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında yaygın adli ve kolluk uygulamaları ve kamu diplomasisi örgütün çözülmesine olanak sağlamıştır. Türkiye’nin iç güvenliği ile ulusal güvenliği ekseninde sürekli olarak strateji ve kapasite esnetebilen PKK ile mücadele Ankara’nın terörle mücadeledeki önceliğini korumuştur. Öyle ki daha karmaşık ve birden fazla güvenlik ortamında istihbarat, kolluk uygulamaları, özel operasyonlar, kol harekatı, hedef odaklı hava akınları ve konvansiyonel askeri harekatlar gibi birçok doğrudan güç kullanım yöntemini gerektirmiştir. PKK ile mücadele Türkiye’nin terörle mücadelesini anlayabilme bakımından birçok göstergeyi içinde barındırmaktadır.


Etiketler »