Kriter > Siyaset |

PYD’nin Suriye’deki İnsanlık Suçu: TEHCİR


2015’in Haziran ayında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden Suriye’nin Tel Abyad kentine bakan sınır hattını umutsuz gözlerle izleyen iki Suriyeli’nin yanına oturmuştum. Göz alabildiğine sarı tozun çevrelediği Tel Abyad’ın üzerinde ABD bombardımanından arda kalan siyah bir duman yükseliyordu. ABD’den üst düzeyde askeri yardım alan PKK/PYD Amerikan jetlerinin cömert yardımları sayesinde Tel Abyad’da DEAŞ’ın üzerine yürüyordu. Neredeyse çıplak gözle izlenen bu savaş Suriye’nin diğer cephelerindeki savaşlara hiç de benzemiyordu oysa.

PYD nin Suriye deki İnsanlık Suçu TEHCİR

2015’in Haziran ayında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden Suriye’nin Tel Abyad kentine bakan sınır hattını umutsuz gözlerle izleyen iki Suriyeli’nin yanına oturmuştum. Göz alabildiğine sarı tozun çevrelediği Tel Abyad’ın üzerinde ABD bombardımanından arda kalan siyah bir duman yükseliyordu. ABD’den üst düzeyde askeri yardım alan PKK/PYD Amerikan jetlerinin cömert yardımları sayesinde Tel Abyad’da DEAŞ’ın üzerine yürüyordu. Neredeyse çıplak gözle izlenen bu savaş Suriye’nin diğer cephelerindeki savaşlara hiç de benzemiyordu oysa. DEAŞ tuttuğu mahallelerden neredeyse hiç direniş göstermeden çıkıp o günlerde Suriye’de merkez olarak kullandığı Rakka’ya gidiyor, Tel Abyad’ı adeta PYD’ye teslim ediyordu. PYD’nin Suriye’nin kuzey bölgelerinde giriştiği demografik soykırım çabası işte bu savaşla artık saklanamaz bir noktaya geldi. PKK’nın tüm dünyanın gözünü çevirdiği Tel Abyad’da büyük bir pervasızlıkla insanları yüzlerce yıldır yaşadığı topraklardan kovması artık daha yüksek sesle dillendirilmeye, konu uluslararası raporlarda geçmeye başlamıştı. Ancak hiç kimse bu insanlık suçunu engellemek için bir şey yapmadı.

PKK/PYD’nin tehcir politikası tabii ki Tel Abyad’da başlamadı. 1970’li yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da “Apocular” adıyla örgütlenmeye ve taban oluşturmaya başlayan bu örgüt ilk olarak Devrimci Doğu Kültür Derneği (DDKD), Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO), Kawa ve Rızgari gibi Kürt örgütlerin mensupları ile din adamlarına yönelik büyük bir imha süreci başlatmıştı. Bu yöntemle bölgede tek hakim konumuna gelmeyi başaran PKK aynı yöntemi pek de değiştirmeden tam kırk yıl sonra Suriye’de hayata geçirdi.


Etiketler »