Ugetam
Kriter > Siyaset |

Sandıktan AK Parti Çıktı


Seçim sonuçları göstermektedir ki seçmen nezdinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti güçlü ve geçerli pozisyonunu korumaktadır.

Sandıktan AK Parti Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti, kurulduğu 2001’den 24 Haziran seçimlerine kadar üst üste 12 seçim kazandı. 24 Haziran ile birlikte de kırılması zor olan bu seçim rekoru milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazanılmasıyla 14’e ulaştı. Üstelik AK Parti, bu seçimleri en yakın rakibine oldukça büyük fark atarak kazandı.

24 Haziran Erdoğan ve AK Parti nezdinde söz konusu galibiyet geleneğinin sürdürüldüğü bir seçim oldu. Katılım oranının yaklaşık yüzde 87 olduğu seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52,6 oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 53,7, AK Parti ise yüzde 42,6 oy aldı. Bu sonuçlar Erdoğan’ı yeni sistemin “ilk cumhurbaşkanı” yaparken Cumhur İttifakı’nın 344 vekille parlamentoda çoğunluğu sağladığı bir durum ortaya çıkardı. Öte yandan AK Parti, 295 vekil kazanarak Parlamentoda parti olarak sahip olduğu çoğunluğu az bir farkla yitirdi.


Etiketler »