Kriter > Siyaset |

Türkiye’nin Kararlılığı Şartları Değiştiriyor


Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’deki PKK/YPG varlığına yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı (ZDH) Suriye krizindeki yerel, bölgesel ve uluslararası dinamiklerin nasıl iç içe geçtiğini bir kez daha göstermiş oldu. Hem Suriye içi “revizyonist aktörler” hem de gelinen nokta itibarıyla kazançlarını korumaya, maksimize etmeye ya da minimum hasarla bu işten sıyrılmaya çalışan bölgesel aktörler Ankara’nın yeni dönemde benimsediği “ileride olma/erken davranma” stratejisinden rahatsızlıklarını açık bir şekilde dile getirdiler.

Türkiye nin Kararlılığı Şartları Değiştiriyor

Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’deki PKK/YPG varlığına yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı (ZDH) Suriye krizindeki yerel, bölgesel ve uluslararası dinamiklerin nasıl iç içe geçtiğini bir kez daha göstermiş oldu. Hem Suriye içi “revizyonist aktörler” hem de gelinen nokta itibarıyla kazançlarını korumaya, maksimize etmeye ya da minimum hasarla bu işten sıyrılmaya çalışan bölgesel aktörler Ankara’nın yeni dönemde benimsediği “ileride olma/erken davranma” stratejisinden rahatsızlıklarını açık bir şekilde dile getirdiler. Aslında dile getirmekle de kalmayarak Türkiye’nin Afrin’de kazandığı askeri derinliğin önüne geçecek pratik hamleleri de devreye soktular. Geçtiğimiz ayın sonuna doğru Esed’e bağlı İran destekli Şii milislerinin PKK/YPG ile birlikte Türkiye’ye karşı savaşmak için Afrin’e doğru yönelmeleri bu hamlenin en çarpıcı göstergelerinden biriydi. Öte yandan Rusya ve ABD cephelerinin farklı nedenlerle de olsa Afrin operasyonu ile birlikte hareketlendiğine şahit olduk.

Moskova Ankara’nın ileride olma stratejisine temkinli baksa da bunun ABD’de oluşturacağı hassasiyetin Ankara-Washington hattını ısındıracağını ve dolayısıyla Türkiye’yi daha fazla Rusya’ya yaklaştıracağı hesap ettiği için şimdilik Türkiye’ye yönelik tavrını değiştirmemiş durumda. Washington ise Moskova’nın elini güçlendirmek istemediği gibi Ankara’nın bekasını tehdit eden güvenlik risklerine ilgisiz kalırsa, bunun Türk-Amerikan ilişkilerini konjonktürel bir krizden daha derin bir krize sokacağının farkında. Dolayısıyla son dönemdeki diplomatik trafik ABD’li politika yapıcıların Türkiye’nin Suriye’deki iddialı tutumu hakkında daha fazla “endişeli” hale geldiğini ve iki NATO ortağı arasındaki ayrımı derinleştirmek yerine yeni bir uzlaşı zemini inşa etmek istediğini gösterdi.


Etiketler »