Kriter > Siyaset |

Yeni Dönemde Uyum ve Sinerji Olacak


Yeni dönemin sıcak gündemi 64. hükümet gündeminden farklı olmayacak.

Yeni dönemin sıcak gündemi 64. hükümet gündeminden farklı olmayacak. Temel ve öncelikli konular aşağı yukarı aynı... Ancak üretilen politikalarda, kullanılan dilde ve ortaya çıkan sinerjide farklılık olacak. Şöyle ifade edeyim; AK Parti'de yapılan genel başkan değişiminin temel sebebi Beştepe'nin sıklet merkezini oluşturduğu devlet yönetiminde senkronizasyon sorunu yaşanmasıydı. Beştepe-Çankaya hattında şekillenen temel politikalara ilişkin pratiklerde, yürütme organı partinin öncelikleriyle uyum sorunu yaşıyordu. Bu sorun çok partili hayatımızın belki de en güçlü aktöründe sinerji eksikliğine yol açıyordu.

Bu zaman ve enerji kaybıydı. Partiyi de olumsuz etkiliyordu. AK Parti tarihinde ilk kez grup başkan vekilleri milletvekillerini TBMM'de toplamada zorlanıyordu. Bazı genel kurul oturumları yeterli vekil olmadığı için kapanmıştı. AK Parti, yaslandığı gelenek nedeniyle, "Kol kırılır yen içinde kalır" düsturuyla hareket eder. Bu geleneğe rağmen parti içinden yükselen homurtular gazetecilerin kulaklarına ulaşıyordu. AK Parti'nin hızlı bir şekilde genel başkan değişimine giderek bu enerji kaybı ve negatif görünümün önüne geçtiğini düşünüyorum. Bu değişimin gecikmesi orta vadede tamiri imkansız sorunlara yol açabilirdi.

Bana göre yeni dönemi tanımlayan anahtar sözcükler "uyum ve sinerji" olacak. Benim beklentim bu. Devletin zirvesinde oluşacak eşgüdüm ve koordinasyonun yeni bir heyecan dalgası yarattığını göreceğiz. Bu halihazırdaki tüm gündem maddelerine yansıyacak. Örneğin terörle mücadelede belki de ilk kez terör örgütünün tamamen temizlenmesine yönelik bir mücadele süreci izliyoruz. Ancak atamalarda yaşanan sorunlar nedeniyle mülki idarelerden kaynaklanan tıkanıklıklar aşılamıyordu. Görevini layıkıyla yerine getiremeyen valiler ve emniyet müdürleri görüş ayrılıkları nedeniyle başka bir yere atanamıyordu. Yeni dönemde zirvede oluşacak uyum nedeniyle uzun bir süredir bekleyen valiler ve emniyet müdürleri karar namesinin yakında çıkacağını söyleyebiliriz. Bu aklıma gelen ilk somut örnek. Benzer tıkanıklıkların diğer alanlarda da aşılacağını düşünürsek daha verimli bir dönem yaşayacağımızı öngörebiliriz. Bu verim dokunulmazlıklar, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile geçici bir formül olan partili cumhurbaşkanlığı çalışmalarına şüphesiz yansıyacak.

AB İkili Oynayamayacak

Diplomaside farklı bir tutum beklemiyorum. Türkiye Suriye'de Esed'in gitmesi, demokratik geçiş, PYD'ye alan açılmaması gibi temel tezlerini savunmaya devam edecek. İsrail'le normalleşme zaten belli bir kulvara girmişti. Birleşik Arap Emirlikleri gibi pürüz yaşanan ülkelerle ilişkilerin yenilendiği bir sürecin içindeydik. Bu süreçler devam edecek. AB ile tansiyonun biraz daha yükseleceği bir dönem yaşayacağız. Bunun sebebi Ankara'da sağlanacak uyumun AB'ye ikili oynama şansı vermemesi olacak. Ankara, Brüksel'den başta vize konusu olmak üzere kartlarını açık oynamasını bekleyecek.

Çevresel ve uluslararası dengeler nedeniyle dünya ekonomisinin kırılganlaştığı bir süreçten geçiyoruz. Ekonomi ve yatırımlar konusu Türkiye'nin istikrarını sürdürebilmesi için çok önemli. Özellikle yatırım alanında tartışmalarla enerji harcamaya lüksümüz yok. 64. hükümet döneminde yine uyum probleminden kaynaklanan sebeplerle bazı bakanlıklara istenen müsteşarların dahi atanamadığını biliyoruz. Dışarıya yansımamıştı ancak bu tıkanıklık yatırımları olumsuz etkilemeye başlamıştı. 65. hükümetin Türkiye'nin lokomotifi bu alana hak ettiği önemi yeniden vereceğini düşünüyorum.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası