Kriter > Siyaset |

Yeni Eğitim Dönemine Başlarken Sistem


Mevcut okul yapısı –süreç içerisinde yaşadığı tüm değişimlere rağmen– hala “tarım toplumu” ve “sanayi toplumu” ihtiyaçlarını barındıran bir tasarımın ürünüdür. Fakat günümüz öğrencileri eski öğrencilerden çok farklı olarak teknolojiye meraklı, daha karmaşık ve daha enerjik.

Yeni Eğitim Dönemine Başlarken Sistem

Modern dünyada eğitim sistemleri trajik denilebilecek bir sorunla karşı karşıyadır: Ne olacağı kestirilemeyen yani henüz var olmayan bir dünyaya çocuk hazırlamak. Yaşamın tüm boyutlarına etki eden değişimler yaşıyoruz. Böyle bir dünyaya çocuk hazırlamak bir okul ve öğretmen için kolay değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu zorluğun üstesinden gelebilmek için, “Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek” amacıyla “2023 Eğitim Vizyonu” belgesini yayımladı. Bilim ve kültür temelli, beceri ve ahlak eksenli, yerli, milli ve aynı zamanda evrensel vizyonlu olarak belirlenmiş bu hedeflere ulaşabilmek için bir de takvim sunuldu. Geçen bir yıllık süre içerisinde MEB’in eğitim sistemiyle ilgili yaptıkları ve yapamadıkları hakkında önemli tartışmalar yapılıyor. MEB’in temel olarak getirdiği yenilikleri başlıklar halinde inceleyelim:

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası