Kriter > Siyaset |

Yurt Dışında FETÖ ile Mücadele: Nereden Nereye?


FETÖ ile mücadelenin olmazsa olmaz şartı Türkiye’nin ekonomik ve siyasal istikrarıdır. Bu istikrar örgütün umutlarını kıracak ve örgüt içinde çözülmeyi hızlandıracaktır.

Yurt Dışında FETÖ ile Mücadele Nereden Nereye

Gerek tarihsel süreç gerekse günümüzde yaşananlar göstermektedir ki her isyan ve terör hareketinin arkasında dış güçler tarafından sağlanan siyasal, ekonomik, psikolojik ve sosyal destek az ya da çok mevcuttur.

Tarihsel süreçten birkaç örnek vermek gerekirse Babai İsyanı’nda Moğolların, Şah Kulu isyanında Safevilerin etkisi yadsınamayacak bir gerçekliktir. Rusya, Fransa ve İngiltere’nin Osmanlı devletine karşı Ermeni Hınçak ve Taşnak terör örgütlerini sürekli kışkırttığını biliyoruz. 1970’lerden sonra ortaya çıkan terör örgütlerinden ASALA ve PKK’nın da yurt dışından beslenerek büyütüldüğünü hatırlatalım.

Türk tarihinde zaman zaman kanlı ayaklanmalar ve terörist eylemler maalesef vuku bulmuştur. 15 Temmuz 2016 menfur FETÖ darbe girişimi de bu kapsamdadır. Tarihsel süreçte yaşanan iç isyanlar ve terör hadiselerinde olduğu gibi FETÖ darbe girişiminde de yabancı devletlerin etkisi tartışma götürmeyecek kadar açıktır.


Etiketler »