Kriter > Siyaset |

Zeytin Dalı Harekatı’nda Yüksek Teknoloji Kullanımı


Türkiye iki aydan kısa süren Zeytin Dalı Harekatı (ZDH) ile hem Ortadoğu ülkelerine hem de küresel kamuoyuna Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü kan kaybetmediğini gösterdi.

Zeytin Dalı Harekatı nda Yüksek Teknoloji Kullanımı

Türkiye iki aydan kısa süren Zeytin Dalı Harekatı (ZDH) ile hem Ortadoğu ülkelerine hem de küresel kamuoyuna Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü kan kaybetmediğini gösterdi. Türkiye’nin Afrin’de ABD’nin temelden karşı olduğu bir operasyonu iki aydan kısa bir süre içerisinde bu denli titizlikle yürütebilmesi ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmasının olumlu yansımaları olacağı muhakkak. Bu etkiler Türkiye’nin bölgede artan askeri üstünlüğü ve Ortadoğu güvenlik kompleksindeki belirleyici rolü olarak iki başlık altına toplanabilir.

Öncelikle Türkiye 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’nın güç kaybettiği algısını Afrin operasyonu ile tersine çevirirken bölge orduları arasında en yetkin ve etkilisi olduğunu sahada bir kez daha ispatladı. Bu da askeri anlamda TSK’nın kara gücünün bölgedeki en nitelikli ve etkin güç olduğu algısını pekiştirdi.


Etiketler »