Kriter > Duyuru |

Kriter'in Mayıs Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 57. sayısı yayında.

Kriter'in Mayıs Sayısı Çıktı

Koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı şartlar birçok Batı ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kısıtlama tedbirlerini beraberinde getirdi. Tedbirlerin kısa sürede sonuç vermesiyle birlikte yaz mevsimine sağlıklı bir şekilde kavuşacağız inşallah.

İç siyaset ve dış politikada zorlu gündem maddeleri var. Türk-Amerikan ilişkilerine bir kriz başlığı daha eklendi; ABD Başkanı Biden'ın 1915'e dair açıklaması ne yeni Başkan'ın devlet tecrübesine ne de Amerikan pragmatizmine uygundu. Bir diğer kriz alanı ise Karadeniz'in kuzeyinde kendisini gösteriyor. Rusya-Ukrayna gerilimi sıcak çatışmaya dönüşmek üzere. ABD, NATO ve AB'nin sorumluluklarından kaçtığı bir dönemde, sıçrayabilecek bir kıvılcım tüm bölgeyi yakabilir. Öte yandan Türkiye terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde çok ciddi operasyonlar yapmaya devam ediyor. Libya'da Türkiye'nin de müdahalesiyle ortaya çıkan yeni yönetim, ülkede iç savaşı bitirme yolunda adım adım ilerliyor. Kıbrıs'ta Türk tarafı hiç olmadığı kadar güçlü pozisyonda. Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde işgalden kurtarılan Suşa'yı ziyaret edecek. Ankara bölgesel etkisini artırmak için Mısır, İsrail ve BAE ile diplomatik temaslarını artırdı.

Bu ay Kriter'de gündemin sıcak maddelerine odaklandık. Biden'ın 1915'le ilgili yaptığı çıkışı detaylıca ele aldık. 1915'i Rus ve Ermeni kaynaklardan detaylıca inceleyen Seyit Sertçelik'le röportaj yaptık. Gökhan Gökçe açıklama sonrası verilen tepkileri mercek altına aldı.

Son dönemde muhalefetin manipülasyona ağırlık verdiği ekonominin bütün başlıklarını Kerem Alkin'le konuştuk. Ayrıca Mevlüt Tatlıyer ve Okan Müderrisoğlu yazılarında, Merkez Bankası'nın rezerv politikasını ele aldılar.

Karadeniz'de yükselen tansiyon, bu ayki dosya konumuz. Yücel Acer, İrfan Kaya Ülger, Hacı Mehmet Boyraz, Selim Yeşiltaş, Oğuz Güngörmez, Yunus Furuncu, Mehmet Çağatay Güler ve İsmail Ediz dosya yazarlarımızın arasında yer alıyor.

Emekli amirallerin gece yarısı açıkladığı bildiri, geçtiğimiz ayın bir diğer önemli gelişmesiydi. Emekli askerlerin darbe sevdasını, son dönemde sivil-asker ilişkilerindeki dönüşümü ve demokratikleşmeyi Mert Hüseyin Akgün, Ramazan Akkır ve Coşkun Başbuğ kaleme aldı.

Kabinedeki son değişiklikleri ve değişikliklerin getirdiklerini Tarkan Zengin yorumladı. Solun linç geleneğini Asım Öz yazdı.

Küresel güç mücadelesinin cephelerini Kemal İnat masaya yatırdı. Ankara-Kahire arasındaki diplomasi trafiğini Veysel Kurt değerlendirdi. Bilgehan Öztürk, Libya'daki son gelişmelerin Türkiye açısından önemini özetledi. Mustafa Öztop, Türkiye'nin güvenliğinde deniz aşırı üs politikasının önemini kaleme alırken, Rıfat Öncel uzun menzilli tanksavar füze sistemini yazdı. Talha Köse, Batı'nın Türkiye'den rahatsızlığını, tarihsel arka planıyla birlikte anlatırken, Diyarbakır annelerinin PKK terör örgütü karşısındaki dik duruşunu ve çocuk istismarını Ayşe Keşir kayıtlara düştü.

Ramazan'ın medyadaki iz düşümlerini Metin Erol incelerken, kitap ve yayın dünyasının nabzını Mehmet Akif Memmi tuttu.

Altı yaşına giren Kriter ailesi olarak mübarek Ramazan ayınızı ve bayramınızı tebrik ediyoruz. Sağlıklı ve huzur dolu nice bayramlara...


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası