Kriter > Dış Politika |

Türkiye’ye Karşı Hibrit Harp ve S-400


Optimum şekilde yerleştirilecek S-400’lerin Suriye’den Doğu Akdeniz’e, Ege’den boğazlar bölgesine kadar birçok noktada etkin olması, sadece Türk-Yunan dengeleri üzerinde Türkiye lehine bir tesir yaratmayacak aynı zamanda İsrail’i tüm bu sayılan coğrafyada etkisizleştirebilecektir.

Türkiye ye Karşı Hibrit Harp ve S-400

Soğuk Savaş’ın 1980’lerin sonunda nihayete ermesiyle Batı İttifakı içinde ortak bir kötüyü sahneye koymada belki de en fazla müşkülat ve çelişki Türk-Amerikan ilişkilerinde ortaya çıktı. 1990’larda dünya dengelerinde büyük sarsıntılar yaşanırken Türkiye Soğuk Savaş sonrası herhangi bir paradigmal değişim yaşamaksızın Soğuk Savaş paradigmasıyla ABD’nin güvenlik anlayışına eklemlenen siyasetine hem devam etti hem de terörle mücadelesinde zaman, enerji ve kaynaklarını harcadı.

Çok partili hayata geçilmesinden sonra yaşanan askeri darbeler ve müdahalelerle her alanda vesayet sistemiyle kuşatılmış olan siyaset bir de terörle domine edilmekte ve yönlendirilmekteydi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası