Kriter > Dosya > Türk-Amerikan İlişkilerinin Yönü |

Washington Zirvesi’nin Çözemediği Sorunlar


Erdoğan-Trump zirvesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde önemli bir virajın daha kazasız atlatılmasına katkıda bulundu. İki ülke ilişkilerinin sağlıklı bir zemine oturması için, ABD’de perde arkasında yanlış tercihlerde bulunup her iki ülkenin de çıkarlarına zarar veren aktörlerin kimliklerinin ortaya koyulması öncelikli koşuldur.

Washington Zirvesi nin Çözemediği Sorunlar
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump

Geçen ay Washington’da yapılan devlet başkanları düzeyindeki Türk-Amerikan zirvesinde iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından önemli adımlar atılmış olsa da köklü bazı sorunlar çözümsüz kaldı. Amerikan yönetiminin PKK/YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle ilişkilerinden kaynaklanan sorunlar ile dış politikasını çeşitlendirme arzusu içerisindeki Türkiye’nin Rusya ile yakın ilişkilerinden kaynaklanan sorunların bir zirve toplantısında çözülmesini kimse beklemiyordu. Bu meselelerin Türk-Amerikan ilişkilerinin önünde bir engel olmaktan çıkarılması için daha çok toplantıya, özellikle de Amerikan yönetiminde Türkiye politikasını şekillendiren bazı aktörlerde ciddi bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç var. Çözülemeyen sorunlara ve nedenlerine yakından bakmadan önce Washington’daki zirvede iki ülke ilişkileri açısından pozitif olarak değerlendirilebilecek konulara kısaca değinelim.

 

Kimilerinin Hayal Kırıklığı

Öncelikle bu zirve ile bi


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası