Kriter > Medya Kritik |

Zaferi Manşetlerden Okumak


Gazetelerin büyük bir kısmı manşetlerinde cumhurun zaferi vurgusuna yer verdi. Bu tavır altında bazı gazeteler “Millet”, bazıları da “İttifak” vurgusunu ön plana çıkardı.

Zaferi Manşetlerden Okumak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk seçimi 24 Haziran 2018 Pazar günü yapıldı ve Türkiye son 12 seçimde olduğu gibi bu seçimde de Erdoğan dedi. Erdoğan yüzde 52,6 oy oranıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başkanı oldu. En yakın rakibi Muharrem İnce’ye yüzde 20’den fazla fark attı. AK Parti, MHP ve BBP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı yüzde 53,6 oy alırken CHP, İP ve SP’nin ittifak oyu yüzde 33 bandında kaldı. Peki, Erdoğan’ın zaferi Türk basınında manşetlere nasıl yansıdı?

Erdoğan’ın 24 Haziran zaferinin ardından Türk basını seçim sonuçlarını üç farklı tavırda değerlendirdi. Bu tavırlardan ilki “cumhurun zaferi” vurgusu üzerineydi. Gazetelerin büyük bir kısmı manşetlerinde cumhurun zaferi vurgusuna yer verdiler. Bu tavır altında bazı gazeteler “millet”, bazıları da “ittifak” vurgusunu ön plana çıkardılar. Sabah gazetesi “Cumhurun Zaferi” manşetini attı. Türk milletinin tarihi seçimde Erdoğan’ı başkan olarak seçtiğini ön plana çıkardı. Erdoğan’ın “Türkiye dünyaya demokrasi dersi verdi” sözlerini de ilk sayfasına taşıdı. Türk milletinin tercihini Erdoğan’dan yana kullandığı ve seçime katılım oranıyla Türkiye’nin demokrasisine sahip çıktığı mesajını aktaran Sabah gazetesi, Bahçeli’nin “Tertip ve tuzakları boşa çıkardık” açıklamasına da ilk sayfasında yer verdi. Star “Cumhurun Başkanı”, Yeni Şafak “24 Haziran Devrimi Yeniden Bismillah” ve HaberTürk “Cumhur İlk Başkanını Seçti” manşetleri ile Türk milletinin Erdoğan’da tecelli eden iradesini ön plana çıkardılar. Hürriyet ise manşetinde çoğunluğun Cumhur İttifakı’na yöneldiğini vurgulamakla yetindi. Sürmanşette Erdoğan’ın ikinci tura kalmadan ilk turda zafer kazandığını aktaran Hürriyet, Erdoğan’ın “Kazanan Türk Milleti” sözlerini ilk sayfada ön plana çıkarttı. Ortadoğu gazetesi de Erdoğan ve Bahçeli ittifakının seçimi domine ettiğini belirterek “Cumhur Ezdi Geçti” manşetini attı.

Takvim, Türkiye ve Posta ise seçim sonucunu Erdoğan’ın zaferi olarak değerlendirdi. Takvim gazetesi “SÜPERDOĞAN” manşetini atarak Erdoğan’ın 16 yılda 13 zafer kazandığını vurguladı. Milletin ilk başkanını seçtiğini aktaran Türkiye “Erdoğan Ezdi Geçti” manşetine yer verdi. Cumhur İttifakı’nın yıkım ittifakını sandığa gömdüğünü belirten Türkiye gibi Posta da “Erdoğan Kazandı” manşetini kullandı. Ayrıca Posta gazetesi Erdoğan ve AK Parti’nin 16 yılda girdiği 13 seçimden zaferle çıktığı bilgisine de ilk sayfasında yer verdi.

BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü ise geleneklerini bozmadılar. Her zaman olduğu gibi milletin aklıyla dalga geçen manşetleriyle seçim sonuçlarını karalama ve seçimi itibarsızlaştırma yoluna gittiler. BirGün gazetesi “Adaletsiz Seçim” manşetini atarken, Cumhuriyet “Tartışmalı Seçim” manşetine yer verdi. BirGün HDP’nin barajı geçmesini büyük bir başarı olarak överken Cumhur İttifakı’ndan bihaber şekilde MHP’nin Mecliste AK Parti’yi kurtardığını iddia etti. Erdoğan’ın başarısına hiç yer vermeyen BirGün gazetesi Erdoğan’dan yüzde 20 üzerinde fark yiyen İnce’nin İzmir’de rüzgar estirdiğini vurgulayarak okurlarını avutma yoluna gitti. Cumhuriyet ise bildik ezberini bozmadı. Erdoğan’ın zaferine şaibe düşürmek için OHAL altında seçime gidildiğini aktaran Cumhuriyet, seçimlerin muhalefet ve basına baskı altında yapıldığı yalanını da dillendirmekten geri durmadı. Sözcü ise manşetten Erdoğan’ı hedef aldı. Erdoğan’ın, YSK’nın sonuçları duyurmadan kendisini Başkan ilan ettiğini öne sürdü. “Atı Alan Yine Üsküdar’ı Geçti” manşetine yer veren Sözcü, İnce’nin CHP’yi geçtiği vurgusunu ön plana çıkarttı.

Özetle Türk medyası seçim sonuçlarını üç tavır etrafında ele aldı. Cumhurun zaferi vurgusu üzerinden Türk milleti ve Cumhur İttifakı’na gönderme yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a işaretle Erdoğan’ın zaferi ön plana çıkartıldı. Son olarak da mutat olduğu üzere BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü üçlüsü yenilgiyi kabul etmeyen manşetleriyle Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın zaferini karalama yoluna gitti.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası