Kriter > Duyuru |

Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 50. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı

Libya’dan başlayarak Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’i içine alan, oradan da Suriye ve Irak üzerinden şimdi Dağlık Karabağ’a ulaşan kaygan bir zeminin üzerindeyiz. Bahsettiğimiz her noktada bazen çatışmaya varan anlaşmazlıklarda ya haklıyız ya da haklı olanın yanındayız. Türkiye güçlü liderliği ve bölgedeki istikrar adası konumuyla bundan sonraki adaletsizliklere ve zulme karşı duracak. Bunu yapması için de sahip olduğu liderlik ve toplumsal barış ile birlikte ekonomide, enerjide ve savunma sanayiinde atılımlara devam etmesi gerekiyor.

Bu sayıda Türkiye’nin hem dış politikadaki hem de iç siyasetteki sıcak gelişmelerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile konuştuk. Oktay, başta Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona ermesi gerektiği olmak üzere küresel ve bölgesel gelişmeler karşısında Türkiye’nin konumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bölgemizdeki son gelişmeleri ve Türkiye’nin tutumunu Murat Yeşiltaş kaleme aldı. Mehmet Çağatay Güler ve Mustafa Caner Ermenistan’ın saldırılarına karşı Azerbaycan’ın harekete geçmesini değerlendirdi.

Önümüzdeki günlerin önemli gündem maddelerinden biri AB Zirvesi. Fransa’nın tutumu ise ayrıca dikkat çekiyor. Zafer Meşe, Erkut Ayvaz, Cem Çetin, Filiz Cicioğlu ve Furkan Onur Kavukçu Avrupa Birliği gündemini ele aldı. Yunanistan’ın Ege ve Batı Trakya’daki hukuka aykırı faaliyetlerini İsmail Ediz yazdı.

Okullar birçok tedbirle birlikte kademeli olarak açılıyor. Her ailenin gündeminde olan uzaktan eğitim konusuna bu ay yakından baktık. Mustafa Altunel, Fahri Yavuz, Naciye Öztürk ve Merve Reyhan Baygeldi’nin yazılarıyla katkı verdiği dosya için SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Direktörü Atilla Arkan’la söyleşi yaptık.

Abdullah Aydoğan Kalabalık Araplar arasında başlayan İsrail ile barışma furyasının arka planını, Ramazan Yıldırım ise son günlerin yoğun tartışma konusu selefilik meselesini ele aldı.

ABD başkanlık seçimi gündemini Bülent Yavuz aktarırken Yusuf Emre Koç Japonya’da görevi bırakan Abe’nin ardından olası gelişmeleri değerlendirdi.

Salgın dönemindeki çalışma koşullarını Tarkan Zengin, ekonomideki son verileri Mevlüt Tatlıyer, son dönemin öne çıkan meselelerinden yerli tohumu Deniz İstikbal ele aldı.

Netflix’in tartışmalı içeriklerini ve Türkiye’nin tepkisini Tarık Dağlı yorumladı. Ay içerisinde Gaziantep’te düzenlenen Teknofest’i Cüneyt Polat değerlendirdi. Asım Öz kültür sanat ortamındaki dönüşümü ele alırken Mehmet Akif Memmi yapay zeka ve editörlüğü yazdı.

Kasımda görüşmek üzere.

 

 

 

 

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası