Kriter > Duyuru |

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 47. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme süreci başladı. “Yeni normal” olarak adlandırılan bu dönem en az salgın günleri kadar önemli. Çünkü bir yandan ikinci dalganın ortaya çıkmasının önlenmesi için tedbirler sıkı tutulacak diğer yandan salgının neden olduğu özellikle ekonomik kayıpların bilançosu belli olacak. Türkiye salgın döneminde başarılı bir grafik çizdi. Aynı performansı normalleşme döneminde de sergilemesi halinde hem iç siyasette dilini sertleştiren yeni partilerin hem de dış siyasette Ankara ile rekabet halindeki başkentlerin işi zor.

Kriter’in Haziran sayısında salgın dönemi ve sonrasını incelemeye devam ediyoruz. Şüphesiz her alanda atılacak yerli ve milli adımlar Türkiye’yi öne çıkaracaktır. Bu konuda son dönemin en etkili isimlerinden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile konuştuk. Demir, yerlileşme hamlelerinin devam edeceğinin altını çizdi.

Salgın sürecinin ortaya çıkardığı bir diğer netice gıda güvenliğinin önemi oldu. Biz de dosya bölümümüzde bu konuyu ele aldık. Tedarik zincirlerinin güvenliği, yerli tohum, gıda güvenliği ve medikal istihbarat gibi hususları Nurullah Gür, Merve Seren, Mevlüt Tatlıyer, Murat İkinci ve Fahri Yavuz inceledi.

Koronavirüsün ardından Türkiye’nin önündeki rotayı Murat Yeşiltaş değerlendirdi. Küresel düzlemin geleceğini ise Nurşin A. Güney yazdı. Türkiye’nin dikkatle takip ettiği İdlib’i Nuri Salık, Libya’yı ise Emrah Kekilli kaleme aldı. BAE’nin Türkiye karşıtı operasyonlarını İsmail Numan Telci yorumladı. Bölgesel gelişmelerin bir başka ayağı enerji alanındaki son durumu Yunus Furuncu aktardı.

Covid 19 ile mücadele sırasında ABD siyasal ikliminde Başkan ile valiler arasında gerilimler yaşanmıştı. Salgının yanında ırkçılık ve polis şiddeti ile baş gösteren sivil itaatsizlik eylemlerini Mehmet Akif Kireçci yorumlarken ABD-Çin rekabetini ise Yusuf Emre Koç ele aldı.

Sağlık alanında yapılan yatırımlar, sosyal devlet ve dış ülkelere yardımları Avrupa ile kıyaslayarak Meryem İlayda Atlas, Yusuf Alabarda ve Tarkan Zengin analiz etti. Krizlerle mücadelede devlet kapasitesinin önemini Nebi Miş vurguladı. İhsan Aktaş ise yerel yönetimlerin salgın sonrası rolüne dikkat çekti.

Uluslararası medya gruplarının koronavirüs sürecindeki manipülasyon çabalarını İsmail Çağlar kaleme aldı. Salgın döneminin gündelik hayatımıza yansımalarını Fatmanur Altun yorumladı.

Oğuzhan Bilgin CHP ve darbecilik zihniyeti arasındaki ilişkiyi ele alırken İstanbul’da yaşanan "Fazilet Durağı" skandalını Kenan Kıran deşifre etti.

Kitaplık bölümünde ise Mehmet Akif Memmi İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu’nu masaya yatırdı.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası