Kriter > Siyaset |

İstanbul Seçimi CHP Siyasetini Nasıl Etkileyecek?


Kuşkusuz seçim sonuçlarının sayısal analizinden ziyade siyasal partileri kısa ve uzun vadede ne şekilde dönüştüreceğini anlamak da önemlidir. Bu bağlamda İmamoğlu’nun galibiyetiyle beraber CHP’nin siyasal anlayışında ne tür bir değişim olacağı sorusu öne çıkmaktadır.

İstanbul Seçimi CHP Siyasetini Nasıl Etkileyecek

Yoğun tartışmalarla geçen kampanya süreci sonucunda 23 Haziran İstanbul seçimi CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun galibiyetiyle sonuçlandı. İmamoğlu ile Yıldırım arasında geçen mücadelede İmamoğlu yüzde 54 ile seçimleri kazanırken Yıldırım’ın oyu ise yüzde 45’te kaldı. 31 Mart seçimlerine kıyasla İmamoğlu oylarını yaklaşık 570 bin artırırken Yıldırım’ın oyları ise yaklaşık 220 bin düştü. İki aday arasında 31 Mart’ta 13 bin olan oy farkı da 23 Haziran’da 806 bin 415’e yükseldi. Bu tabloda en dikkat çekici olan nokta ise Cumhur İttifakı’nın 31 Mart’ta seçimleri kazandığı on bir ilçede (Bahçelievler, Bayrampaşa, Beyoğlu, Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu) 23 Haziran’da İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki yarışta İmamoğlu’nun galip gelmesi oldu.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası